متن زیر را جاناتان افر jonothan ofir موزیسین اسرائیلی مقیم دانمارک در وبلاگ شخصی اش به تحریر آورده است:
ابراز خوشحالی و شعف از سوخته شدن کودکی در اثر حادثه آتش سوزی نشانه ای از بیمار گونگی آدم است . و این دقیقا عکس العملی بود که ساکنان جدید درمقابل درب ورودی دادگاهی در منطقه « لاد » نزدیکی غزه از خود نشان می دادند. فریاد های « علی کجاست ؟ ، علی کباب شد » در واقع حمایت از دو تن از تروریست هایی بود که به شرکت در حمله به یک خانواده فلسطینی ساکن در شهرک « دما» و به آتش کشیدن منزل آنان که در آن حادثه مادر و پدر و کودک ۱۸ ماهه آنان به نام علی زنده زنده جان سپردند و فقط احمد ۵ ساله توانسته بود جان سالم بدر برد اقرار کرده بود ند .
این فریادها زمانی اوج بیشتری گرفت که پدر بزرگ « علی » – حسین – همراه وکیل خود جهت حضور در دادگاه وارد ساختمان می شد. همزمان با فریادهای علی کجاست , علی کجاست نام پدر و مادر علی هم ذکر می شد و اظهار تاسف می شد که کاش احمد هم می سوخت. وکیل خانواده این صحنه را در فضای مجازی به نمایش عمومی گذارد و نشان داد که پلیس هیچ گونه عکس العملی از خود نشان نمی دهد . قابل توجه آنکه ماه پیش این خانه بار دیگر به آتش کشیده شد. البته این اولین باری نبود که سوختن این کودک و خانواده اش جشن گرفته می شد. در جشن عروسی ا ی که در سال ۲۰۱۵ بر گذار می شد مدعوین ، همراه با عروس و داماد با در دست داشتن نارنجک،چاقو و کوکتل مولوتف با فریاد به عکس های خانواده حمله می کردند . این جشن از کانال ۱۰ تلویزیون منطقه پخش شد که سبب خشم عمومی گشت و نتان یاهو را وادار کرد که از اینان ، که از دست راستی های افراطی بودند فاصله بگیرد. این فاصله گیری همراه با بیانیه ای بود که از طرف وی صادر گشت که در ضمن یاد آوری می کرد که «این صهیونیست ها نیستند که به چنین رفتاری دست می زنند …… فراموش هم نکنیم که آنچه اینان کردند در قیاس با آنچه تروریست های فلسطینی در مورد ما انجام میدهند هیچ است. در ماه های اخیر آنان صد ها عملیات تروریستی علیه ما انجام دادند ، در مقام قیاس با تعداد کمی عملیات ضد آنان . »
یکسال بعد از آن جشن عروسی ، ۱۳ نفر به اتهام تحریک جهت الغاء عملیات تروریستی دستگیر شدند.
در این میان،مدعی العموم با ارائه اسنادی متذکر شده بود که متهمین در زیر شکنجه وادار به اقرار شده بودند که قاضی دادگاه را وادار کرد سر انجام اعلام دارد که آنچه که هنگام شکنجه بیان شده است قابل ادعا در دادگاه نیست ، لکن توضیحات پس از آن مورد دارد . آنچه که در دادگاه به جای واژه شکنجه استفاده میشود ،کنایه به « استفاده از فشار معتدل » و «روشی خاص » جهت بازجویی می باشد. . لکن ، این « روش خاص » در واقع همان نوع شکنجه ای است که در زیر فشار آب انجام میشود و استفاده از آن در اسرائیل در شرایط خاصی که تخلص «بمب در حال انفجار» نام دارد قانونی می باشد. این شرایط خاص اشاره به موردی است که احتمال حمله جهت به خطر انداختن امنیت حس شود ( این دقیقا همان سیستم استدلالی است که شکنجه گران ساواک و همچنین جمهوری اسلامی و نیز مزدوران « آب سیاه » – black water – در ابو غریب از آن استفاده می کردند . _ م ) . و حالا قاضی دادگاه مدعی می شود که اقرارهای زیر شکنجه مورد ندارند؟ دادگاه عالی قضائی اسرائیل در سال ۲۰۰۷ اعلان داشت که شکنجه در شرایطی که ذکرش رفت قانونی است و همین امر سبب شد که همه فلسطینی هایی که به دلایلی دستگیر می شدند به زیر شکنجه کشیده شوند و هیچ فصلی، چه قانونی و چه اخلاقی ، جلو گیر شکنجه در اسرائیل نیست. قابل ذکر است که شکنجه به کرات در گذشته هم در اسرائیل مورد استفاده بوده است ، مثلا در سال ۱۹۸۷ قاضی معروف اسرائیلی به نام «لاندو » شکنجه شدن ۲ تن فلسطینی را به دلیل امنیت وطن قانونی دانست .
ولی اکنون مشاهده می شود که در مورد تروریست های اسرئیلی این نوع اقرار گرفتن ها محلی برای ارائه جرم علیه متهمین را ندارد . و قاضی دادگاه با اشاره به اینکه این روش حقوق انسانی متهمین را پایمال کرده است،آن بخش از اقرار ها را از دستور کار خارج کرده است . ولی آیا این استدلال در مورد فلسطینی ها هم استفاده می گردد ؟ چه می شد اگر شرایط بر عکس می شد و مثلا ۲۰ جوان عرب فریاد می زدند اسراییلی بسوز ، کباب شو . چند نفر از آنان با دست و پای شکسته به خانه هایشان باز می گشتند ؟ و چندین نفر از آنان باز داشت می شدند ؟ فاجعه عظیم بی عملی پلیس در مقابل آنان بود . وقتی وکیل پدر بزرگ «علی » از پلیس مقابل درب ورودی دادگاه تقاضا کرد جلوی اغتشاش حامیان تروریست ها را بگیرد، پلیس هیچ گونه عکس العملی از خود نشان نداد . بد تر از آن اینکه هیچیک از مسئولین امر از وزرا گرفته تا خود نخست وزیر ،اگر چه ظاهرا احساس انزجار کردند ولی ،عملا در مقابل « علی را کباب کردیم » ساکت ماندند
Mondoweiss

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)