با وجود به توافق رسیدن در آخرین لحظه برگزراکنندگان رژه غرور دگرباشان با پلیس، رژه غرور دگرباشان در استانبول مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفت. پلیس در این رویارویی از گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور استفاده کرد.

یکی از شاهدان عینی در مورد حمله قرار گرفتن یکی از شرکت کنندگان توسط  ده افسر پلیس و سگ همراه آنان را تایید کرد.

هفته گذشته فرماندار استانبول رژه غرور دگرباشان را با استناد به نگرانی های امنیتی، ممنوع اعلام کرده بود. اما سازمان دهندگان این رژه با رسیدن به توافق با پلیس در آخرین لحظه  مبنی بر محدود کردن رژه به یک بلوک تعیین شده، تصمیم به برگزاری این رویداد گرفتند.

پلیس به سازمان دهندگان این رژه اجازه تجمع عمومی و خواندن بیانیه ای در مورد اهمیت رژه افتخار دگرباشان جنسی را داد. اما به گفته یوری گویان، گروه جمع آوری کمک های حمایتی Allout، مردم نمی خواستند جشن غرور را به شنیدن تنها یک بیانیه پنج دقیقه ایی محدود کنند. آنها هنگامی که پلیس دستور ترک محل را صادر کرد، از این اقدام خودداری کردند.

گویان میگوید: “بسیاری شرکت کنندگان هنگامی که پلیس شروع به شلیک گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور کرد، از ترس جانشان پا به فرار گذاشتند. خوشبختانه، من این از این حمله جان سالم به در بردم اگرچه بسیاری چنین شانسی را نداشتند. ده ها تن از مردم توسط پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و بسیاری دستگیر شده اند. یکی شرکت کنندگان با ۱۰ افسر پلیس و یک سگ مورد حمله قرار گرفت.”

گزارش ها تا این لحظه از دستگیری یازده نفر حکایت میکند.

همجنسگرایی در ترکیه غیر قانونی نیست، اما جریان اقتدارگرای حاکم سرکوب جامعه دگرباشان جنسی را پیش گرفته است. مقامات رویدادهای جشن غرور دگرباشان در سراسر کشور از جمله در آنکارا را در طی سنوات گذشته ممنوع کرده اند.

کمک به کسانی که دستگیر شده اند:

گویان گفت ارائه سریع حمایت های قانونی به افراد دستگیر شده حیاتی است.

“او گفت:” ما فورآ به کمک شما برای دفاع و حفاظت از مبارزه جشن غرور دگرباشان استانبول نیاز داریم.

Allout صفحه ایی برای جمع آوری کمک مالی اضطراری برای کمک به مردم آسیب دیده از اقدامات پلیس، راه اندازی کرده است.

این سازمان گفت کمک های اهدایی به افشاگری در مورد آنچه در حمله به جشن غرور دگرباشان استانبول رخ داده است، کمک خواهد کرد.

گویان گفت: ” جشن غرور دگریاشان استانبول از سال ۲۰۱۵ بدون هیچ توجیه قانونی و قانع کننده ایی و با استناد به “نگرانی های امنیتی”ممنوع اعلام شده است. در واقع، این دگرباشان جنسی و  شهروندان رنگین کمانی هستند که با خطرهای باور نکردنی روبرو هستند. ما از سالها پیش با شرکای محلی همکاری  داشته ایم اما امروز، من شاهد عینی قدرت بی پایان و روحیه جنگندگی آنها بودم. جشن غرور دگرباشان برای بسیاری از ما امتیازی است که قدر آنرا نمی دانیم. از امروز قدر جشن غرور دگرباشان را بیشتر خواهم دانست.”

Back live for the reading of the press release soon #IstanbulPride #OnurYürüyüşüm #MyPrideMarch

Publicerat av All Out Söndag 1 juli 2018

فیس بوک ما:
وب سایت ما:‏
‏‎صفحه خبر وب سایت :
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‏‎
کانال تلگرام ما:
‏‎همکاران ما:
‏‎‏رسانه همیاری: ‏‎‏
‏‎‏سایت خودنویس: ‏‎‏
‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
سایت پلنت ترنسجندر:
 

منبع:

https://www.gaystarnews.com/article/police-storm-istanbul-pride-with-rubber-bullets-and-teargas-arresting-dozens/#gs.FmCj7d0

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)