نسخه یازدهم راهنمای ICD در راه است

قرار است تا در صورت تکمیل شدن پیش‌نویس فهرست علمی و اعمال آپدیت‌های جدید، نسخه icd11 در ماه جون ۲۰۱۸ یعنی حدود یک ماه دیگر، به‌صورت رسمی برای محققین، پژوهشگران علمی و پزشکان قابل دسترس گردد.

تهیه و ویرایش نسخه فعلی یعنی icd10 از سال ۱۹۸۳ آغاز و تا سال ۱۹۹۲ طول کشید که البته این نسخه‌ مکرراً در حال تغییر و آپدیت است. قرار بود در این نسخه نام “ترنسجندر” به‌کلی از زمره آشفتگی و نارضایتی نیز حذف شود و نهایتاً یک بخش جدید را با عنوان ناسازگاری جنسیتی به خود اختصاص دهد که هم‌اکنون نیز در نسخه بتایbeta draft icd11 و همچنین نسخه‌های آپدیت شده جدید icd10 این تغییر دیده می‌شود:

https://icd.who.int/dev11/l-m/en

اما چرا خروج نام ترنسجندر از این لیست تا این حد حائز اهمیت است و اصلاً لیست ICD چیست؟


“طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها یا ICD” یک لیست طبقه‌بندی شده پزشکی است که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) ایجاد و منتشر و دائماً به‌روز می‌شود. این راهنما شامل دستورالعمل‌هایی برای بیماری‌ها، علائم و نشانه‌ها، یافته‌های غیرطبیعی، شکایت‌ها، شرایط اجتماعی و علل خارجی ایجاد کننده آسیب یا بیماری است که توسط پزشکان و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی استفاده می‌شود.


امیدواریم متخصصان در کشور ما نیز، خارج از مسائل سیاسی و تنها به‌واسطه احترام به علم، از بکاربردن واژه اختلال و یا بیماری، برای هویت ترنس‌ها خودداری کنند و بار این توهین را از دوش ما ترنس‌ها و خودشان بردارند.

 

منبع: حق ترنس‌ها همین حالا!
فیسبوک: https://www.facebook.com/TransRightNOW

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com