خانه و به‌خصوص اتاق خواب جایی است که افراد در آن احساس راحتی و آسایش می‌کنند. محلی متعلق به خود، دور از هیاهوی محیط کار و درس و دیگر همهمه‌ها.

اغلب افراد تمایل دارند تا محیط و اسباب منزلشان را به نحوی بچینند که بیانگر نوع سلیقه، علایق، افکار و درونیات آن‌ها باشد. چیدمان و دکور خانه می‌تواند بدون اینکه حتی متوجه باشیم تأثیر زیادی بر سلامت روانی و خلق‌و‌خوی ما داشته باشد. یک تغییر کوچک مثل کنار کشیدن پرده و اجازه عبور نور روز به داخل و یا یک تابلوی زیبا و مورد علاقه روی دیوار می‌تواند انرژی مثبت قابل ملاحظه‌ای را به فرد منتقل کند. در ادامه چند پیشنهاد کلی برای بهتر کردن دکور اتاق و منزل داریم تا به حفظ روحیه شما کمک کند.

در چیدمان اسباب منزلتان به تاریخچه زندگی و شخصیتتان توجه کنید و از وسایلی که یادآور خاطرات خوب و مثبت هستند و برای شما منبعی الهام بخش می‌باشند، استفاده کنید. این می‌تواند شامل هر چیزی باشد؛ از یک کاردستی ساخت خودتان گرفته تا کتاب‌های موردعلاقه یا پوستر و آثار شخصیت‌هایی که الگوی مناسبی در زندگی شما هستند.

با رنگ‌ها بازی کنید. رنگ‌های متفاوت می‌توانند تأثیرهای متفاوتی بر خلق‌وخوی ما بگذارند. شاید رنگ آبی، رنگی آرامش بخش و مناسب برای اتاق خواب و قرمز رنگ الهام بخش و مناسب سالن نشیمن شما باشد.

لازم نیست هزینه‌ی زیادی صرف کنید. به‌جای استخدام نقاش، خودتان دست به کار شوید دیوارها را رنگ بزنید یا به‌جای خرید کوسن مبل گران قیمت تنها کافی است برای آن‌ها و بالشت‌های دیگر روکش‌ جدید بدوزید.

روشنایی و داشتن نور کافی را فراموش نکنید به‌خصوص اگر دچار “اختلال خلقی فصلی” هستید. فراموش نکنید ماندن در تاریکی شما را افسرده می‌کند. درصورتی‌که نور طبیعی به‌اندازه‌ی کافی به شما نرسد، ممکن است افسرده شوید و افسردگی باعث کندی مغز شما می‌شود. تحقیقات نیز نشان می‌دهند که نور خورشید کمک می‌کند مغز شما عملکرد بهتری داشته باشد. اگر اتاق نورگیری ندارید می‌توانید چند لامپ اضافه به محیط خانه اضافه کنید. از پرده‌های ضخیم یا پرده‌هایی که آن‌قدر حجیم هستند که کاملاً از جلوی پنجره کنار نمی‌روند، استفاده نکنید.

به بوها توجه کنید. دکور مناسب فقط مربوط به چیدمان درست و روشنایی کافی نیست بلکه بوی محیط نیز بسیار مهم است. اگر از سینوزیت یا میگرن رنج می‌برید حتماً از انواع رایحه ملایم که برایتان تحریک کننده نیست، استفاده کنید.

چند روش مناسب برای خوش عطر کردن فضا این‌ها هستند:

• چند قطره روغن اسانس مورد نظر خود را به یک بطری اسپری آب اضافه کنید و از آن به‌عنوان یک خوشبو کننده هوا استفاده کنید.

• چند قطره روغن اسانس را روی یک حوله بریزید و برای خوشبو شدن البسه آن را داخل خشک کن، همراه با دیگر لباس‌ها قرار دهید.

• چند قطره از روغن اسانس را با آب و یا ¼ نرم کننده لباس مخلوط کرده و داخل ماشین لباسشویی بریزید

• می‌توانید مقدار کمی اسانس روغن را به موم آب شده‌ی شمعی روشن اضافه کنید تا هوای اتاق را معطر کند.

نکته: برای مخلوط شدن روغن با آب می‌توانید به ازای هر دو قطره روغن، مقدار بسیار کمی (به قول معروف یک سر نخود) نمک دریا یا جوش‌شیرین را به مجموع آب و روغن اضافه کنید تا درهم مخلوط شوند.

این موارد می‌تواند اشاره گذرایی برای ساختن ایده‌های بسیار زیاد و بهتر برای شما باشند تا به فکر تغییر دکوراسیون منزل یا اتاق خود بیفتید. گاهی یک تغییر کوچک می‌تواند زندگی را بسیار لذت بخش‌تر از پیش کند.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com