جنایت ارتش اسرائیل در نوار غزه را محکوم کرده خواهان صلح عادلانه بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها هستیم

بیانیه همبستگی جمهوری خواهان ایران در خصوص درگیری های خونین و تاسف بار در نوار غزه

فاجعه جان باختن نزدیک به ۶۰ نفر از معترضان فلسطینی در درگیری های خونین و تاسف بار در نوار غزه اتفاقی شوک آور بود که وجدان جامعه جهانی را جریحه دار ساخت. این  جنایت در جریان تصمیم جنجالی و بحران آفرین دولت آمریکا در افتتاح سفارت جدید در بیت المقدس و همزمان با روز ” نکبت” فلسطینی ها رخ داد. بسیار درد آور است در روزی که مقامات اسرائیلی و امریکایی  تحمیل  خواسته های خود را جشن گرفتند، فلسطینی های مستاصل و معترض به این بی عدالتی آشکار در خون خود غلطیده و یا با تنی زخمی راهی مراکز درمانی شدند.  همبستگی جمهوری خواهان ایران ( هجا) با محکوم کردن جنایت های رخ داده و ضرورت تشکیل کمیته حقیقت یاب ازسوی مراجع بین المللی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته و اجرای عدالت  مواضع خود  پیرامون این رویداد تلخ را در چارچوب  محور های زیر بیان می کند:

۱-نیرو های نظامی اسرائیل با گشودن آتش به طرف معترضانی که عمدتا غیر مسلح بودند، بر طبق کنوانسیون ژنو مرتکب جنایت جنگی شده اند.  دولت اسرائیل در تداوم رفتار گذشته خود باز به خشونت ناموجه  وبرخورد نامتناسب برای حل  مشکلات امنیتی روی آورده است. سکوت مجامع بین المللی باعث جری تر شدن دولت اسرائیل در نادیده گرفتن موازین حقوق بشری و قوانین بین المللی و گسترش پیامد های مخرب آن در امنیت  وثبات خاورمیانه و تقویت گرایش های افراطی در کشور های اسلامی شده است.

۲-تصمیم غلط و یکجانبه دونالد ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس ( اورشلیم) همانطور که انتظار می رفت، درگیری و تنش ها را افزایش داده است. این اقدام مغایر با قطعنامه های متعدد سازمان ملل ، گسترش جانبداری دولت آمریکا از دولت اسرائیل و بی اعتنایی به الزامات صلح و توافقات بین المللی برای حل مناقشه تاریخی فلسطین- اسرائیل را نشان می دهد. به باور هجا شکل گیری صلح در این منطقه آشوب زده نیازمند پایبندی همه بازیگران جهانی به تقسیم بیت المقدس به دو منطقه غربی ( پایتخت اسرائیل) و منطقه شرقی ( پایتخت فلسطین ) است. نادیده گرفتن این مسئله کلیدی و عدم  بازگشت اسرائیل به مرز های پیش از جنگ ۱۹۶۷ در ضدیت با صلح بوده و عملا مشوق درگیری و تنش خواهد بود.

۳- ساکنان زجرکشیده نوارغزه سال ها است که در محاصره بسر می برند. آنها از یک طرف قربانی تجاوزات و زیاده های خواهی های گرایش های تندرو اسرائیلی هستند و از سوی دیگر گروگان حماس ، اسلام گرایان جهادی، گروه های سیاسی و حکومت هایی هستند که هویت و منفعت خود را در فضای تنش و تضاد های حل ناشدنی جستجو می کنند. دولت های عربی نیز با مصلحت اندیشی ها و بده بستان های سیاسی خود  آنها را فراموش کرده اند. جمهوری اسلامی ایران نیز با برخورد ابزاری سعی کرده با دامن زدن به اختلافات در صفوف فلسطینی ها ،بهره برداری های سیاسی و ایدئولوژیکش را داشته باشد. وضعیت بسیار وخیم زندگی و مشکلات بی شمار در تامین نیاز های اولیه در غزه قابل تحمل نیست و ازاینروطبیعی است  مردم غزه به دنبال مبارزات بی خشونت برای تغییر شرایط ظالمانه تحمیلی باشند.  جامعه جهانی باید راهکاری موثر برای تامین نیاز های ساکنان غزه و حفاظت از آنها در برابر خشونت ها بیاندیشد.

۴- به باور ما راه حل مناقشه تاریخی فلسطین و اسرائیل از راهکار مبارزات بی خشونت با هدف دستیابی به صلح و پذیرش عملی راهکار دو دولتی میسر است. گرایش هایی که از پذیرفتن مشروعیت دولت اسرائیلی سرباز می زنند مشابه گرایش های افراطی در اسرائیل بر طبل خشونت می دمند و راهکار های آنها به صلاح مردم محروم فلسطین و ثبات خاورمیانه وصلح جهانی منجر نخواهد شد. تجربه چند دهه گذشته نشان می دهد راهکارهایی  که به مبارزه مسلحانه و خشونت انقلابی متوسل شده اند، نه تنها شرایط را برای فلسطینی ها بهتر نکرده اند بلکه اوضاع را به صورت نسبی وخیم تر ساخته اند.

۵- جامعه بین المللی باید به مسئولیت خود در وادار کردن دولت اسرائیل و حامی آن دولت آمریکا در پذیرش قطعنامه های سازمان ملل عمل کند. تشکیل سفارت های فلسطین در کشور های دنیا اقدام موثری است که فضا را برای  تحقق راهکار دو دولتی در حل منازعه فلسطین- اسرائیل مساعد می سازد.

 

۲۶اردیبهشت ۱۳۹۷

هیات سیاسی و اجرایی همبستگی جمهوری خواهان ایران

 

 

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)