سازمان حقوق بشر ایران، (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷): حکم دو زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بودند در روزهای یکشنبه و دوشنبه در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا، صبح روز یکشنبه و دوشنبه ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه، دو زندانی در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند.

این دو زندانی با اتهام قتل عمد به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بودند.

کمپین فعالین بلوچ هویت فردی که روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه اعدام شد را واحد بخش کوسه فرزند عثمان، اهل دشتیاری چابهار عنوان کرده است.

حبیب الله سربازی، فعال حقوق بشر بلوچ در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “واحد بخش کوسه هفته گذشته هم یک بار به قرنطینه منتقل شد اما مجدداً با تلاش خانواده برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول به بند باز گردانده شد اما دو روز پیش مجدداً جهت اعدام به قرنطینه منتقل گردید. و صبح یکشنبه اعدام شد.”

هویت دومین زندانی که روز جاری، دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه اعدام شد، محمد سرحدی حدوداً ۳۳ ساله احراز شده است. وی از بند ۴ زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود و از ۶ سال پیش با اتهام قتل عمد در زندان بسر می‌برد.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخلی ایران اعلان نشده است.

گفتنی است، طی روز جاری، دو زندانی نیز در زندان مرکزی ارومیه و همچنین یک زندانی در زندان مرکزی ایلام با اتهام قتل عمد اعدام شدند.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)