انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی که نشان دهنده ضرب و شتم یک دختر جوان توسط گشت ارشاد نیروهای انتظامی است، طی ساعات گذشته بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشته و در نهایت مقام‌های رسمی دولت ایران را نیز وادار به واکنش کرد. پلیس اصالت ویدئوی منتشر شده از برخورد ماموران گشت ارشاد و کتک زدن یک زن جوان را تایید کرده و گفته این شیوه برخورد را تایید نمی‌کند. وزیر کشور ایران هم دستور داده که تا روز شنبه گزارشی در این باره تهیه شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی چند ساعات گذشته ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان دهنده ضرب و شتم یک دختر جوان توسط گشت ارشاد نیروهای انتظامی است، انتشار این فیلم بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشته و در نهایت مقام‌های رسمی دولت ایران را نیز وادار به واکنش کرد.

در ویدئویی که منتشر شده چند مامور زن و مرد گشت ارشاد پلیس، در حال بحث با چند دختر جوان در یک پارک مشاهده می‌شوند. این دختران مقابل ماموران مقاومت می‌کنند و بین آنها دعوای لفظی پیش می‌آید و یکی از ماموران زن شروع به زدن یکی از دختران می‌کند و در حالی که یکی از دختران از مامور زن پلیس گشت ارشاد کتک می‌خورد دوستانش سعی می‌کنند او را از دست ماموران نجات دهند. صدای گریه و فریاد و جیغ دختران و اعتراض آنان به ماموران شنیده می‌شود. در پایان ویدئو یکی از دختران  پس از کتک خوردن توسط مامور زن، روی زمین افتاده و یکی از دوستانش می‌گوید که قلبش درد می‌کند.

از سرنوشت این دختران کماکان اطلاعی در دست نیست.

از آغاز روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران، محدودیت‌های بر پوشاک، خوراک، مهمانی‌ها و دیگر جنبه‌های زندگی روزمره اعمال می‌شود. در ماه‌های اخیر مقاومت در برابر حجاب اجباری و اعتراض به آن در ایران بالا گرفته است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور

خبرگزاری ایسنا اعلام کرده که به دنبال انتشار فیلمی از نحوه برخورد یکی از زنان پلیس گشت ارشاد با یک دختر جوان عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دستور بررسی جامع و ارائه گزارش آن تا روز شنبه را صادر کرده است.

رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی، طی روزهای اخیر از برخورد با کسانی که اقدام به کشف حجاب در خودرو می‌کنند خبر داده بود و گفته بود که باید به طور مناسب این موارد تخلف به آن‌ها تفهیم شده و طبق قانون برخورد شود”.

سخنگوی نیروی انتظامی

دفتر سخنگوی ناجا نیز در واکنش به انتشار این فیلم ابراز تاسف کرد و گفته است: پلیس به هیچ وجه چنین رفتارهایی را تایید نمی‌کند. بررسی‌های اولیه حکایت از وقوع این اتفاق در یکی از پارک‌های تهران دارد که فیلم پخش شده بخشی از کل اتفاق است و در حال حاضر بازرسی پلیس تهران درحال بررسی موضوع است که نتیجه آن متعاقباً اعلام می‌شود.

پروانه مافی (نماینده مجلس)

پروانه مافی نماینده مجلس در توییتر خود نوشته است: “با انتشار فیلم کتک زدن یک دختر توسط پلیس، وقت آن است که فرمانده نیروی انتظامی توضیح دهند تشکیل  پلیس امنیت اخلاقی، چه ثمرات مثبتی در حفظ امنیت اخلاقی جامعه داشته است؟ روشن شدن ابعاد موضوع را تا مجازات خاطیان، همراه با همکارانم در فراکسیون زنان و خانواده مجلس دنبال خواهیم کرد.”

شهیندخت مولاوردی، (دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی)

شهیندخت مولاوردی، دستیار حسن روحانی در توییتر خود نوشته است: “انتشار کلیپ نحوه برخورد ماموران پلیس زن با مقوله بدپوششی و شیوه ارشاد آنها!، بیش از پیش ضرورت تغییر رویکرد نهادهای فرهنگی و انتظامی از “باید”به”باور”، از “تبلیغ”به “تعمیق”، از “ظاهر”به”معنا” و از “فعالیت محوری”به”اثربخشی”که از برنامه های فرهنگی دولت یازدهم بود، را به همه ما یادآوری کرد. از ورود و واکنش فوری وزیر کشور تشکر می کنم و عمیقا بر این باورم که در عصر ارتباطات باید طرحی نو در انداخت!”

معصومه ابتکار، (معاون رئیس جمهوری)

معصومه ابتکار معاون حسن روحانی در توییتر خود نوشته است: “فیلمی در فضای مجازی از برخورد در موضوع حجاب منتشر شده که به گشت ارشاد منتسب می شود. این رفتار چه توجیهی دارد؟ دایره عمل یک مامور حتی در صورت اهانت به وی، تا کجاست؟ به شدت این برخورد را محکوم و پیگیری می کنم. این رفتارهای خشن و غیردینی در شان هیچ انسانی نیست.”

محمدرضا بادامچی (نماینده مجلس)

محمدرضا بادامچی، نماینده مجلس در تویتر خود نوشته است: “امنیت اخلاقی و امر به معروف با زور ممکن نیست. کتک زدن دختران جوان توسط پلیس، آن‌ها را محجبه نخواهد کرد اما قطعا به ناامیدی و ناسازگاری آن‌ها منجر می‌شود. با این رفتار متناقض با کرامت انسانی، فرزندان خود را از ارزش‌های دینی دور نکنیم.”

نمایشگر ویدیو

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com