بر کسی پوشیده نیست که اتفاقات اخیر در منطقه خاورمیانه، نتیجه سیاست‌های مداخله جویانه نظام دیکتاتوری جمهوری اسلامی ایران است. این حکومت با هدف ماندگاری در عرصه قدرت، با دخالت و ایجاد بحران داخلی در کشورها، آتش جنگ و نفاق را برافروخته است. عراق، سوریه، لبنان، یمن نمونه‌های بارز این موضوع هستند. سیاستمداران آزاداندیش و افکار عمومی مردم دنیا در بررسی بحران کشورهای خاورمیانه، ردپای ایران را به خوبی مشاهده می‌کنند. تشکیل گروه های تروریستی شبه داعش، مانند حزب الله لبنان، حوثی های یمن، فاطمیون در افغانستان، حیدریون در پاکستان، سپاه بدر در عراق را با هدف استعمار این کشورها اندازی کرده و از همه آنها برای ایجاد بحران در سوریه استفاده می‌نماید.

 

 

مخالفت های گسترده در داخل و خارج از ایران سبب شده تا کارگزاران رژیم برای جلب افکار عمومی مردم، سرمایه گذاری‌های چشم گیری را در رسانه ها انجام دهند و به همین منظور، سریال هاو برنامه‌های سرگرمی‌ را جولانگاه ایدوئولوژی‌های جاه طلبانه خود قرار داده است؛ همان تفکراتی که خطوط اصلی آن به طور مرتب توسط آیت الله خامنه ای دیکته می‌شود. در اثر این القائات است که مردم ایران، کشته های خود را در سوریه، “شهید” نامیده و با تبلیغات رسانه ای به آنها پرداخته می شود. و با کوچک ترین بهانه به دنبال مطرح کردن نقش مثبت حضور ایران در سوریه هستند.

بهره برداری از سریال محبوب “پایتخت۵″ که در ایام تعطیلات نوروزی از تلویزیون ایران پخش شد و مورد توجه عموم قرار گرفت، آخرین نمونه از این تبلیغات رسانه ای رژیم است. سریالی به کارگردانی سیروس مقدم و با حضور بازیگرانی همچون محسن تنابنده، ریما رامین فر، احمد مهرانفر، هومن حاجی عبداللهی.

این فصل از سریال با سرمایه گذاری سازمان هنری رسانه‌ای” اوج” یا “هالیوود ایران اسلامی”، بازوی فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امسال سر سفره نوروزی مردم ایران آمد. این سازمان در سال ۱۳۹۰ راه اندازی شده است. از وسعت کار سازمان اوج می‌توان تصوری از بودجه کلان آن به دست آورد: ۸۰ مؤسسه به عنوان زیرمجموعه‌های سازمان هنری رسانه‌ای اوج در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کنند. بیش از ۲۶۰۰ هنرمند با این سازمان همکاری می‌کنند و ۷۰۰ مستند هم هر سال توسط این سازمان تولید می‌شود. هزینه های سرسام آور این سریال و تولیدات دیگر این سازمان به قدری زیاد بوده است که اعتراض برخی از نمایندگان مجلس را نیز به دنبال داشته است.

با وجود استقبال زیاد از این سریال در داخل ایران، اما “پایتخت ۵” مورد انتقاد مخالفان بسیاری قرار گرفته است. از جمله نکاتی که مورد توجه منتقدان و مخالفان  این سریال قرار گرفته، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نگاه تک بعدی این سریال نسبت به جنگ داخلی در سوریه و دروغ پردازی در مورد آن
  2. ساخت تصویری شیطانی از مخالفان بشار اسد، در حالی که مخالفان، مردی ستمدیده هستند که برای رسیدن به حق خود چاره ای جز مبارزه مسلحانه نداشته اند
  3. اشاره به ازدواج کودکان به بهانه ترویجسیاست‌های افزایش جمعیت
  4. صرف هزینه های میلیاردی برای ساخت تولیدات رسانه ای با محوریت نکات دیکته شده رهبر جمهوری اسلامی در شرایط وخیم اقتصادی ایران.
  5. توهین به رئیس جمهور آمریکا توسط کارکتری منفی با موهای رنگ شده
  6. تضاد و دوگانگی در ارزش های جامعه ایران؛ مبارزه با کالاهای خارجی و تبلیغ آن در فیلم ها و سریال ها

هرچند سریال “پایتخت ۵” در قالبی طنز توانست مردم را پای تلویزیون بکشاند، اما ترویج حمایت از تروریست مساله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. استقبال مردم از این سریال جای این سوال را باقی گذاشته که چرا بخش عمده ای از مردم ایران با افکاری تروریستی همراهی داشته و چرا از یک رسانه تروریستی حمایت می کنند؟!

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)