برای خود احترام قائل شدن به این معنی است که شما کاملاً خودتان را دوست دارید. شما خودتان را آن‌گونه که در درون هستید، دوست دارید و این دوست داشتن فقط به خاطر کارهایی که انجام می‌دهید یا ظاهری که دارید یا توانایی‌هایتان نیست. هنگامی که شما برای خود احترام قائل می‌شوید، به کسی که هستید افتخار می‌کنید و می‌دانید که ارزشمند هستید. یک تکه الماس هرجا که باشد، دیده شود یا نه، همیشه ارزشمند است.

در روی دیگر این سکه، بدون احترام به خود، داشتن صداقت، اعتمادبه‌نفس و یکپارچگیِ‌شخصیتی، دشوار است. شخصی که برای خودش احترام قائل نمی‌شود، ممکن است احساسات خشم، گناه، سرزنش، شرمساری یا پشیمانی را تجربه کند و در رفتار خود تلاش کند این احساسات را پنهان کند زیرا در اعماق وجودش احساس بی‌ارزش بودن می‌کند.

و فراتر از آن، اگر شما نمی‌توانید به خودتان احترام بگذارید، چگونه می‌توانید به دیگران احترام بگذارید و چگونه دیگران به شما احترام ‌می‌گذارند؟

✅ نیازهایتان را در اولویت قرار دهید

افراد خیلی زیادی هستند که نیازهای دیگران را قبل از نیازهای خود قرار می‌دهند. اگر چه این ویژگی در حالت متعادل قابل تحسین است، اما به‌منظور احترام و خدمت به دیگران، ابتدا می‌بایست نیازهای فیزیکی و عاطفی خود را برآورده کنید. اینکه ابتدا نیازهای خود را برآورده کنید، بخش مهمی از احترام به خودتان است.

در ادامه داستان جوآن را تعریف می‌کنیم که خیلی دیر اهمیت احترام به نیازهایش را متوجه شد:

جوآن دوستی داشت که همه کاری برای او می‌کرد. او همیشه نیازهای دوستش را قبل از نیازهای خود قرار می‌داد. هرزمان که دوست او به کمک هرچند کوچک یا بزرگی نیاز داشت جوآن در کنارش بود حتی اگر مجبور می‌شد تا برنامه‌های خود را لغو کند.

برای مدتی این‌گونه پیش رفت اما جوآن کم‌کم احساس کرد که کمک مداوم به دوستش از نظر عاطفی برایش مشکل‌ساز شده. تقریباً مثل این بود که جوآن به خدمتکار دوست خود تبدیل شده بود. او در این رابطه دوستی دیگر خودش نبود. او فقط “دوست” دوستش بود. حتی دوست او نیز کم‌کم این‌گونه درباره او فکر می‌کرد.

سرانجام جوآن شروع به احساس این مسئله کرد که دوستش در حال سوءاستفاده از اوست و این احساسات باعث ناراحتی او می‌شدند. او شروع به بهانه آوردن کرد تا از کمک کردن به دوستش خودداری کند و اکنون آن‌ها دیگر دوست نیستند.

✅ اما در این ماجرا چه اتفاقی واقعاً افتاد؟

جوآن در تلاش بود تا برای خودش احترام قائل شود و فکر می‌کرد که تنها وقتی می‌تواند به این احترام برسد که نیازهای دوستش را در اولویت قرار دهد. او به‌جای اینکه به درون خود نگاه کند و چیزهای فوق‌العاده‌ای که او را مستحق احترام می‌کردند را پیدا کند، سعی داشت با رفتارش به خود ثابت کند که لیاقت مورد احترام واقع شدن را دارد و چون حتی او برای خودش احترام قائل نبود، دوست او نیز برایش احترامی قائل نبود. اگر جوآن به خود و نیازهایش احترام گذاشته بود، ممکن بود بتواند احساسات خود را با دوستش به اشتراک بگذارد و گاهی اوقات برنامه‌ها و نیازهای خود را در اولویت قرار دهد. در این صورت او احساس اعتماد به نفس می‌کرد تا ابتدا کارهایی که نیاز داشت را برای خودش انجام دهد و سپس برای دوست خود نیز کارهایی انجام دهد.

و اساساً، عزت نفس جوآن به دوست او نیز اجازه می‌دهد تا به او احترام بگذارد و احتمالش زیاد می‌بود که او و دوستش هنوز با هم دوست می‌بودند.

هیچ چیز اشتباهی برای میل کمک برای دیگران وجود ندارد، اما شما باید ابتدا یک حس قوی برای احترام به خودتان داشته باشید.

برگرفته از

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)