سازمان حقوق بشر ایران، ۱۹ فروردین ۱۳۹۷: وکیل سینا دهقان که به اتهام سب النبی به اعدام محکوم شده و حکم وی نیز در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است، می‌گوید: پرونده در مرحله اعاده دادرسی قرار دارد و مرجع مربوطه همکاری لازم را دارد و امید است پیگیری و رسیدگی مجدد نتیجه بخش خواهد بود.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، سینا دهقان که به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر اسلام) به اعدام محکوم شده و حکم وی در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است، در انتظار اعاده دادرسی به سر می‌برد.

مهدی شکیبافر وکیل پایه یک دادگستری و فعال سیاسی و اجتماعی که وکالت سینا دهقان را بر عهده دارد در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «پرونده موکلم سینا دهقان سال ۹۴ از سوی مرجع قضایی در اراک با حضور وکیل تعیینی مورد رسیدگی قرار گرفت و درخصوص اتهامات منتسبه وی، رای از سوی مقام قضایی صادر شد. پس از صدور رای، به رای صادره اعتراض شد که در این مرحله خانواده موکلم اقدام به انتخاب وکیل دیگر یعنی بنده می‌نماید. با ورود بنده پرونده مطالعه و از دیوان عالی کشور باتوجه به مدارک و مستندات جدید وبدست آمده تقاضای اعاده دادرسی گردید که پرونده در حال بررسی می‌باشد. امید است با بررسی تقاضای اعاده دادرسی و رسیدگی مجدد پرونده، نتیجه مطلوب حاصل گردد.»

وی در ادامه گفت: “سینا دهقان و محمد نوری در زندان مرکزی اراک در حال تحمل کیفر بوده و در واحد فرهنگی و دارالفنون فعالیت می نمایند. با پذیرش اعاده دادرسی و فعالیت قرآنی و فرهنگی، زمینه رسیدگی مجدد موجبات منتفی شدن اعدام فراهم خواهد شد.”مهدی شکیبافر وکیل پایه یک دادگستری و فعال سیاسی و اجتماعی

سینا دهقان شهروند اهل تهران در تاریخ ۲۹ مهر ماه سال ۱۳۹۴ زمانی که روزهای پایانی خدمت سربازی خود را در یکی از پادگان‌های سپاه پاسداران در تهران سپری می‌کرد و تنها ۱۹ سال سن داشت، توسط یک نهاد امنیتی در شهر اراک بازداشت شد.

پیش از بازداشت سینا دهقان در نرم افزار پیام رسان «لاین» به همراه محمد نوری اهل اراک، سحر الیاسی اهل تهران و یک نوجوان زیر ۱۸ سال، پست‌هایی در خصوص اسلام منتشر کرده بودند که مقامات قضائی و امنیتی آن‌ها را توهین آمیز قلمداد کرده‌اند.

شعبه یک دادگاه کیفری استان مرکزی به ریاست محمدرضا رحمتی، سینا دهقان و محمد نوری را به اعدام و سحر الیاسی را به ۷ سال زندان محکوم کرد و گفته می‌شود برای نوجوانی که در این پرونده بازداشت شده بود به علت صغر سن تاکنون حکمی صادر نشده و وی با قید وثیقه آزاد شده است.

بهمن ماه سال ۱۳۹۵ دیوان عالی کشور حکم اعدام سینا دهقان و محمد نوری را تأیید کرد و حکم ۷ سال زندان سحر الیاسی را به ۳ سال کاهش داد. این سه متهم همچنین در دادگاه انقلاب به اتهام توهین به رهبری به ۱۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران تا این لحظه موفق به تماس با وکلا و یا خانواده محمد نوری نشده است و از کسانی که با خانواده وی ارتباط دارند تقاضا داریم که با ما تماس بگیرند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)