بعضی از اصول و قوانین در این زمین خاکی اصولی هستند که هرگز تغییر نمی کنند ، همانند جاذبه ،  مانند طلوع افتاب ، گردی زمین،  یکی از این اصول تغییر ناپذیرجهان ما این است که ” زنان از مردان بی پول خوش شان نمی اید”.

مردی که به لحاظ مالی ضعیف است ،هیچ جاذبه ای ندارد ، حرف هایش مفت نمی ارزند ، حرکاتش در نظر او زننده است ، جک هایش اصلا و ابدا خنده دار نیست ، لباس به جانش زار می زند ، اوه موهایش چقدر کم پشت است ، و انگار که این بی پولی و نداری ذره بینی ست که می تواند ناپیداترین ایراد ها را دراو نمایان کند .

اما در عوض مردان متمول در نظر انها چقدر شیرین نند ، تمام وجودشان را که بگردی هیچ عیب و نقصی نمی بینی ، چاقی وفربهی ، لاغری و رنگ زردی شان هم زیباست ، نفس نفس زدن هایشان هم همین طور ، چقدر خوش بیان هستند ، و حالا اگر تو همان لباس ادم قبلی را به او بپوشانی مسلم است که به ایشان بیشتر می اید.

برای همین است که نداری کابوس همه مردهاست ، در بدترین حالات هم مردان سعی می کنند ظاهر را حفظ کنند بخصوص جلوی دوست دختر و یا همسرشان. این حدیث مرا یاد ان جوانی انداخت که همراه خانمی جلوی بساط ها گشت می زدند ، زن همراه او ، از کفشی خوشش امده بود و دائم این سو وان سوی ان را نگاه می کرد. گاهی با جوان صحبت هایی می کرد ، اینکه رنگش زیباست چقدر مناسب است و ان را مدام بر انداز می کرد ، جوان که ظاهرش نشان می داد ، احتمالا معتاد است ، بی قرار بود ،

زن تصمیم را گرفت و همان را پسند کرد و همین طور سر خوش ، ان را به پایش برانداز می کرد و متوجه نشد که جوان معتاد خم شده است و باحالتی نزار در گوشی از فروشنده می خواست مبلغ را بگیرد کمی تخفیف دهد و باقی اش را بگذارد که بعدا برایش بیاورد ، و آبرویش را جلوی خانم نبرد .

اما در این ترانه فولک افغانی ، قند اقا جان کارش از این قصه ها گذشته است ، یارش از او قهر کرده است و او زیراسمان شب تنهایی ، به قول خودش ستاره در هوا می شمارد. غریبی و نداری را نفرین می کند و نوای محزون سر می دهد.

د گور شوه غریبی و ناداری / نگار جان قار شده اشتی نمی شه

دو سه روز است که یارم نیست و پیدا / مگر ماهی شده رفته به دریا

” ای غریبی و نداری الهی به گور شوی / یارم از من قهر کرده و اشتی نمی کند

دو سه روزی هست که او پیدایش نیست / شاید همچون ماهی به دریا رفته است ”

دانلود ترانه قند اقا جان

حجم : ۵.۱۹ mb

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)