سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۶: پنج زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بودند در زندان مرکزی ایلام، زندان مرکزی همدان، زندان مرکزی کرمانشاه و زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، دوشنبه ۱۴ اسفند ماه، یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. هویت این زندانی از سوی سازمان حقوق بشر ایران “رحیم سلیمی” احراز شده که از ۱۲ سال پیش با اتهام قتل عمد بازداشت و به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بود. این زندانی روز گذشته به همراه یک زندانی دیگر از بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی منتقل شده بود که زندانی دوم به نام “احمد کردستانی” موفق به اخذ رضایت از شکات پرونده شد و به سلول خود بازگشت.

در گزارشی دیگر به نقل از شبکه حقوق بشر کردستان، صبح روز یک‌شنبه ۱۳ اسفند ماه، یک زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی کرمانشاه (دیزل آباد) اعدام شد. این زندانی که در زمان ارتکاب قتل ۲۶ ساله بود، مسعود وکیلی نام داشت. وی پیش از اجرای حکم موفق به دیدار آخر با بستگان خود نشده بود.

همچنین سازمان حقوق بشر ایران دریافت که، در تاریخ چهارشنبه ۲۷ دی ماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی ایلام اعدام شده و با وجود گذشت بیش از یک ماه و نیم رسانه‌های رسمی در خصوص این اعدام سکوت اختیار کرده‌اند. هویت این زندانی “احسان یعقوبی” اهل آبدانان احراز شده که به اتهام قتل فردی به نام “امین آیینی” در سال ۱۳۹۳ به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “احسان و امین هر دو چوپان بودند و با یکدیگر دوست بودند. دعوای ایشان بر سر ملک و زمین کشاورزی روی داد که در طی این دعوا، احسان امین را با گلوله به قتل رساند.”

در گزارشی دیگر صبح روز چهارشنبه ۹ اسفند ماه نیز یک زندانی همین زندان اعدام شد. این زندانی نیز با اتهام قتل عمد به اعدام (قصاص نفس) محکوم شده بود و هویت وی “مهدی کاظم نیا” فرزند علی احراز شده است.

منبع سازمان حقوق بشر ایران گفت: “مهدی کاظم نیا در طی یک نزاع، فردی که اهل روستای هفت چشمه بود را به قتل رسانده بود.”

در گزارشی جداگانه به نقل از خبرگزاری هرانا، صبح روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند ماه نیز، یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی همدان اعدام شد. هویت این زندانی “حمید ایمانی” فرزند محمدعلی احراز شده که از ۱۰ سال پیش بازداشت و در زندان بسر برده بود.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

هیچ یک از اعدام‌های فوق تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com