چهار انجمن علمی به رئیس جمهور برای اقدام عاجل در خصوص ضایعه دردناک درگذشت دکتر کاووس سیدامامی نامه ای نوشتند.

در این بیانیه که در وب سایت رسمی این انجمن منتشر شده، آقای سیدامامی از «کنشگران فعال» و «عضو کمیته روابط بین الملل و گروه جامعه شناسی دین» انجمن جامعه شناسی ایران معرفی و نوشته شده که خبر مرگ او باعث بهت و حیرت و اندوه عمیق شده است.

متن این نامه را که انجمن جامعه شناسی ایران منتشر کرده است در ادامه بخوانید؛

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای روحانی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

همان گونه که آگاه هستید، خبر درگذشت جناب آقای دکتر کاووس سیدامامی موجب بهت و حیرت جامعه علمی و نیز فعالان محیط زیست کشور شده است. ایشان علاوه بر آنکه استادی نام آشنا، دانشمندی ممتاز و جانباز جنگ تحمیلی بود، به گواهی همکاران و دانشجویانش انسانی شریف و اخلاق گرا به شمار می رفت و همواره مشارکت موثری در فعالیت های علمی و پژوهشی انجمن های علمی کشور و اقدامات خیرخواهانه داشت.

با توجه به این واقعیات، اخبار و شایعات منتشرشده درباره دلایل دستگیری و مرگ ایشان در باور نمی گنجد و ابهامات و سوالات زیادی را پدید آورده است. انجمن های علمی براساس مسئولیت علمی و صنفی، خود را حافظ هویت و منزلت اعضای اجتماع علمی می دانند. ازاین رو، انتظار دارند مسئولان امر درباره این رویداد تلخ و جبران ناپذیر پاسخگوی نگرانی های افکار عمومی، به ویژه اجتماع علمی کشور، باشند.

جناب آقای رئیس جمهور؛

حضرتعالی به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی که همواره نسبت به تدوین و اجرای کامل منشور حقوق شهروندی نیز حساسیت داشته اید، در پیشگاه وجدان جامعه دانشگاهی مسئول ایضاح و رفع این گونه رنج های ناگوار و متوالی هستید که جامعه را نگران و مضطرب می سازد. بنابراین، حداقل انتظار ما این است که بر اساس این مسئولیت، برای بررسی جدی و پیگیری موثر و پاسخگو کردن نهادهای درگیر در این ضایعه دردناک اقدام عاجل و موثر به عمل آورید.

تداوم نگاه های امنیتی به نهادهای آموزش عالی و فعالیت های علمی و بین المللی و بی توجهی به قوانین و آیین نامه های مربوط به آیین دادرسی، با شعارهای دولت تدبیر و امید همخوان نیست و نتیجه ای جز یاس و بدبینی ندارد.

انجمن جامعه شناسی ایران

انجمن علوم سیاسی ایران

انجمن مطالعات صلح ایران

انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات

خانواده کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و از فعالان محیط زیست روز شنبه خبر دادند که او در بازداشت نیروهای امنیتی درگذشته است. بر اساس گفته‌های پسر آقای سیدامامی، او ۴ بهمن ماه بازداشت و ۱۹ بهمن خبر درگذشتش به همسرش اطلاع داده می‌شود. مقام‌های قضایی گفته‌اند که آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

برای اطلاعات بیشتر بنگرید به : بازداشت ۶ فعال سرشناس محیط زیست و اعلام جان باختن یکی از بازداشت شدگان در زندان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com