در تحلیل حرکت واعتراض “نرگس حسینی” دومین دختری که در خیابان انقلاب روسری خود را بر سر چوب زد و به حجاب اجباری اعتراض کرد، دلایل های متفاوتی تا کنون از سوی صاحب نظران عنوان گردیده است. دلایلی مانند الگو گرفتن از “ویدا موحد”، چهارشنبه های سفید “مسیح علی نژاد” و ….

بی گمان دلایل بسیاری بر آغاز یک جنبش اجتماعی موثر است، که در باب اثبات میزان ومکانیزم تاثیرآن ،نظریات متفاوتی، بین تحلیگران وجود دارد. اما این نوشته به تاثیر عامل دیگری می پردازد که تاکنون به آن پرداخته نشده است.

پرونده سعید طوسی

در نگاه اول شاید هیچ ارتباط معنا داری بین رفتار اعتراضی نرگس حسینی و پرونده سوء استفاده جنسی “سعید طوسی” وجود نداشته باشد، اما نگاه عمیق تری نیاز است تا ارتباط این دو پدیده آشکار گردد.

دو روز پس از اعلام تبرئه سعید طوسی ،نرگس حسینی مخالفت علنی خود را با حجاب اجباری در میدان انقلاب اعلام کرد.پیش از این کاربران خشم و ناامیدی خود را بابت این تبرئه در فضای مجازی اعلام کرده بودند. اما چگونه ممکن است بین این دو پدیده ارتباط معنا داری وجود داشته باشد.

مدعای جمهوری اسلامی وعنوان مشروعیت آن ، بر این اساس است که ما مجری قوانین و دیدگاه های شریعت اسلام هستیم. واقعیت آن است که حاکمان جمهوری اسلامی در عمل به این مدعا کارنامه بسیار ضعیفی دارند، به طوری که پس از حدود ۴۰ سال آنها هرگز شعارهایی مانند بانکداری بدون ربا ،و کم کردن فاصله طبقاتی و نابودی فقر را که در ابتدای انقلاب ۵۷ از وعده های حکومت اسلامی شان عنوان می کردند ،نتوانستد عملی سازند، اما برای این که بتوانند قشر مذهبی جامعه را همچنان با خود همراه کنند چند حکم ظاهری اسلام را به صورت ناقص و سطحی به عنوان نمادی از اسلامی بودن عملی نمودند که یکی از انها “حجاب اسلامی” است که جمهوری اسلامی آن را اجباری نمود.

برخورد گشت ارشاد با دختران بد حجاب، اعزام نیروهای پلیس یرای بازداشت شرکت کنندگان در پارتی های شبانه، محروم کردن ورزشکارانی که حتی در خارج از ایران بدون روسری در ملاعام ظاهر شده اند، تنها گوشه ای از این رفتارهاست.

جمهوری اسلامی تا کنون برای عموم مردم این رفتارها را با نام شریعت اسلامی توجیه نموده است ،تازمانی که، پرونده سوء استفاده های “محمد گندم نژاد طوسی” ملقب به “سعید طوسی” ابتدا در برنامه صفحه آخر “مهدی فلاحتی” ،سپس در دیگر رسانه های برون مرزی افشا گردید و مورد توجه گسترده عموم قرار گرفت.

عنوان داشتن قاری بین المللی قرآن برای متهم ،نزدیکی به بیت رهبری، و اتهام سنگین تجاوز به نوجوان علاقمند به فراگیری قران ،سال ها مسکوت بودن پرونده در قوه قضائیه، مذهبی بودن خانواده های قربانیان، این پروند را به پرونده ای سنگین و جنجالی تبدیل نمود.

مجازات چنین جرمی در شریعت اسلامی در صورت اثبات تجاوز به عنف ، اعدام و در صورت اثبات ملاعبه با نوجوانان تعزیر شرعی تا ۷۵ ضربه تازیانه می باشد(این مجازات برای یک فقره تجاوز یا ملاعبه است وبرای ۱۹ پرونده جداگانه باید ۱۹ مجازات جداگانه در نظر گرفته شود).

طبیعتا انتظار افکار عمومی از قوه قضائیه جمهوری اسلامی اشد مجازات طبق قوانین شرعی برای خاطی بوده ، زیرا تحت همین عنوان تمامی رفتارهای سرکوبگرانه در حوزه آزادی های اجتماعی را توجیه می نمودند.
اما از ابتدا دلایل و شواهدی وجود داشت که قوه قضائیه قادر یا مایل به انجام چنین مجازاتی برای متهم نیست :مسکوت ماندن پرونده به مدت ۴ سال در قوه قضائیه ، صادر نشدن حکم شدید به رغم اقرار متهم به بعضی از سوء استفاده ها،وانتشار فایل صوتی از متهم که عنوان می کرد قادر است صد تن را در صورت نیاز در جمهوری اسلامی به زیر بکشد،همه شواهدی براین مدعاست.

سرانجام علی رغم شواهد فراوان علیه قاری مشهور، رای به تبرئه او صادر شد که با اعتراض شدیدا در فضای مجازی بین مردم همراه بود.

این اتفاق به صورت اشکار به عموم جامعه ایرانی اثبات نمود که جمهوری اسلامی به هیچ وجه دغدغه دینی ندارد و انگیزه های آنها برای انجام گزینشی و بدعت گونه بعضی احکام
صرفا سیاسی است و پرده ای است برای حفظ منافع فراوان شان در حاکمیت استبدادی، که تحت عنوان شریعت بازگو می کنند.
تلاش نرگس حسینی و سپس تعداد دیگری از زنان ایرانی در خیابان انقلاب و سپس دیگر خیابان های تهران و دیگر شهرها را باید تلاشی برای کنار زدن این پرده ریا ودروغ  ونفاق از چهره جمهوری اسلامی دانست.(این تحلیل به دنبال نفی تاثیر دیگر عوامل نیست بلکه صرفا این عامل را نیز باید در کنار دیگر عوامل دید).

تلاشی که به یمن وجود رسانه های تاثیر گذار و فضای مجازی به سرعت در حال تاثیر گذاری است به این امید که پرده از چهره ریاکارانه حاکمان جمهوری اسلامی برداشته شود.

در میخانه ببستند خدایا مپسند/ که در خانه تزویر وریا بگشایند.

Tweets by daneshjo1400
غلام قلم
۱۱/۱۱/۹۶
 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)