سازمان حقوق بشر ایران، ۴ بهمن ماه ۱۳۹۶: «احمدرضا جلالی»، پزشک و پژوهشگر ایرانی که حکم اعدامش در دیوان عالی کشور به تأیید رسیده در انتظار اعلام نتیجه اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور بسر می‌برد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، احمدرضا جلالی که حکم اعدامش اوایل آذر ماه سال جاری در شعبه یک دیوان عالی کشور به تأیید رسید، هم اکنون در انتظار اعلام نتیجه درخواست اعاده دادرسی که به دیوان عالی کشور ارائه کرده بسر می‌برد.

این پزشک و پژوهشگر ایرانی که بنا به دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال گذشته در حال رانندگی به سمت کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه را در بازداشتگاه این وزارتخانه بسر برد. اتهامی که مقامات به وی وارد کردند «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده است.

یک منبع مطلع در خصوص پرونده وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “پرونده دکتر جلالی برای اعاده دادرسی به شعبه ۳۳ دیوان رفته ولی هنوز مورد بررسی قرار نگرفته و نقضی به پرونده وی گرفته نشده است.”

وی در ادامه گفت: “دکتر جلالی تا زمان نقض حکم همچنان در خطر اعدام هستند. شرایط جسمی ایشان نیز بسیار بد است و با اینکه خوب غذا می‌خورند اما هر روز لاغرتر و نحیف‌تر می‌شوند.”

گفتنی است، احمدرضا جلالی، از سال ۱۳۸۸ ساکن سوئد بود، و در این کشور مدرک اقامت دائم داشت. او در حوزه مدیریت بحران پژوهش و فعالیت می‌کرد و در دانشگاه کارولیسنکا، نزدیک استکهلم به کار مشغول بود.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی، که در بروکسل به سر می‌برد روز سه‌شنبه ۳ بهمن ماه، در طی نشستی مطبوعاتی، احمدرضا جلالی را به دخالت در ترور دانشمندان اتمی متهم کرد.

آقای جلالی که اکنون در زندان اوین بسر میبرد تمام اتهامات وارده را رد کرده و در دی ماه گذشته نیز در یک فایل صوتی اتهام‌هایی را که وزارت اطلاعات در یک فیلم مستند به او نسبت داده بود رد کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)