تظاهرات اخیر در کشور به سه دلیل فراگیری ، محتوای ضدیت با کلیت جمهوری اسلامی و عبور از اصلاح طلبان و در بعد دیگری حجم و سیع بازداشتها و کشته شدن تعدادی از هم وطنان در خیابان و زندان قابل اعتنا است . ویژگیهای مورد اشاره در خصوص جنبش اعتراضی اخیر در ایران اگرچه مهم است اما به اعتقاد من مساله مهمتر رصد و تحلیل واکنشهای هر دو جناح حاکمیت به واقعیت های پیرامون جنبش اعتراضی امروز ایران است. از تحلیل های شاذ و نادر اصول گرایان که پای خواهر زاده صدام و اعراب را وسط کشیدند و اخیرا هم مدعی شدند که بازداشت شدگان به خاطر رفتارهای زشت خود و از سر پشیمانی در زندان دق کرده اند می گذرم چون نمی خواهم در توهین به شعور مردم سهیم باشم اما کسانی را که ولو به ظاهر اهل گفتگو و منطق هستند را محترم می شمارم. پس از روز های وحشت حاکمیت که دریای خروشان مردم به جان آمده آشغال خوانده شد برخی از اصلاح طلبان معترضین را کرکس خواندند و عده ای که فهیم تر اند چون تاج زاده بانگ سوریه ای شدن ایران که تهدید ضمنی معترضین به کشتار بی رحمانه و مشت آهنین است را کوک کردند .ایشان در ویدئویی که اخیرا منتشر کرده براهین و دلایلی اقامه کرده و بر سوریه ای شدن ایران در صورت تداوم جنبش اعتراضی اصرار ورزیده است . دو ستان مختلفی نوای فریب کارانه سوری شدن ایران که فقط از اردوگاه اصلاح طلبی به گوش می رسد را به چالش کشیده اند اما از نکاتی نیز غفلت کرده اند یا بی اهمیت قلمداد کرده اند که در ادامه به آنها اشاره می کنم. پیش از آن به طور خلاصه به مخاطبان یاد آوری می کنم که مهمترین ادله تاج زاده در اصرار به سوری شدن ایران چیست و سپس به رد آنان می پردازم.
۱- تاج زاده در ویدئوی منتشر شده می گوید در حال حاضر ملت ما سه دسته اند،کسانی که به روحانی رای دادند، کسانی که شرکت نکردند و کسانی که به رئیسی رای دادند.
۲- در اردوگاه مخالفان تشتت آرا زیاد است، جنبش فاقد رهبری است و مطالبات قومی زیاد است اما چون فعالان قومی جنبش اعتراضی راجدی نگرفتند ورود هم پیدا نکردند.
۳- در جمهوری اسلامی شکاف بین مردم و گروه های مردمی است نه مثل ۵۷ شکاف دو لت ملت.
۴- قدرتهای خارجی در ایران منافع دارند و ممکن است به منازعه ورود کنند و در نهایت هم می گوید نهایتا بعد از سر نگونی جمهوری اسلامی ما باید انتخابات آزاد برگزار کنیم ،بنابر این جنبش اعتراضی همین حالا حول انتخابات آزاد سازمان پیدا کند و من هم حامی هستم.
۵- وضعیت اقتصادی کشور بداست و ادامه اعتراضات به وخیم تر شدن شرایط اقتصادی می انجامد.
تاج زاده پیش از اقامه دلایل خود مبنی بر سوری شدن وضعیت ایران در صورت ادامه تظاهرات اعتراضی دست به ساخت دو گانه تخیلی سوریه و سوئیس زده که متضمن تمسخر ، و در ادمه فرآیند معنایی موج های بی ریشه مهاجرانی و کرکس خواندن معترضین توسط جلایی پور است.من این دو گانه سازی رندانه را از وجدانی که مدعی بیداری است نمی پذیرم. کشوری که پیش از انقلاب ۵۷ هم پای کره جنوبی،توسعه را شروع کرده و از مالزی و ترکیه و برزیل و هند و… جلوتر بود را به جایی رسانده اید که اقتصادش نصف اقتصاد ترکیه بدون نفت و گاز شده است و هرگز به گرد پای کره جنوبی با در آمد سرانه ۳۰ هزار دلاری نخواهد رسید. کشوری که پیش از انقلاب به ندرت شهروندانش تقاضای پناهندگی می کردند را به جایی رساندید که تقاضای پناه جویی رو به گسترش هر ساله شهروندانش از کشورهای اروپایی و امریکا شرم آور است. کشوری که نخبگانش عموما پیش از انقلاب بعد از ادامه تحصیل به وطن باز می گشتند را بی وطن و بی بازگشت کرده اید.دبی و ترکیه به واسطه سیاست های غلط و ندانم کاری های شما شده اند مرکز گردشگری ایرانیان و پولها به جبیب می زنند .ما را از همسایگان بی مایه ای چون اعراب و ترکیه و گرجستان و.. در همه ابعاد عقب تر برده اید ،پول ملی ما را نابود و هم وزن با ِپهن کرده اید، آکادمی و دانشگاه را با جذب بی رویه دانشجوی ارشد و دکتری به لجن کشیدید حالا نگرانید که با ادامه اعتراضات ما سوئیس نمی شویم؟!
از نخستین و مهمترین دلیل تاج زاده شروع می کنم او می گوید جمهوری اسلامی دارای پایگاه مردمی است که برای بقای حکومت حاضر به دادن هر هزینه ای هستند و بعد با بازی کردن با ارقام پایگاه رای نامزد پیروز و شکست خورده انتخابات و تحریمی ها نتیجه می گیرد که مردم سه دسته اند.
این توهم از آنجایی بر می خیزد که اصلاح طلبان رای سلبی مردم نسبت به نامزد رقیب را که به حساب نامزد خودشان رفته به محبوبیت خود پیوند می زنند و تصور می کنند که واقعا پایگاه رای بالایی در جامعه دارند در صورتی که برگزاری رفراندوم در ایران آنها را به سرعت از این توهم خارج می کند. واقعیت آن است که بدنه رای روحانی یعنی ۲۴ میلیون نفری که به او رای دادند و ۱۸ میلیون نفری که تحریمی بودند در نفی جمهوری اسلامی هم داستان هستند اما با دو رویکردمتفاوت. رویکردی که قائل به بازی در زمین نابرابر نظام برای ایجاد تغیر است و رویکردی که ادامه بازی را منتفی و بی نتیجه می داند و نهایتا هردو با شعار اصلاح طلب اصو ل گرا دیگه تمومه ماجرا به وحدت رسیدند. این وحدت محصول چرخش به راست روحانی و درک این نکته بود که دریافتند با تکرار می کنم ها آلت دست اصلاح طلبان قلابی شده اند. در خصوص آرای رئیسی هم شخصا فکر می کنم آرای واقعی او چیزی بین ۷ تا ۱۰ میلیون بیشتر نیست.در واقع طرفداران حکومت در ایران امروز اقلیتی هستند متمرکز با قدرت سازمانی که سلاح و پول دارند و تاقبل از تحولات عصر ارتباطات رسانه هم داشتند اما انحصار رسانه ای آنها شکسته شده است اما پول و سلاح کماکان دردست آنان باقی است.
همانقدر که بسیج و دانشجویان بسیجی در دانشگاه ها و در بین دانشجویان پایگاه و محبوبیت دارند جمهوری اسلامی نیز در بین اقشار مختلف جامعه دارای پایگاه و محوببیت است.تاج زاده به دلیل ارتباط خوبی که با دانشگاه ها دارد خوب می فهمد من چه می گویم و از چه نسبتی حرف می زنم. پیش از اینکه به سراغ رد دلایل دیگر او بروم این نکته را نمی توانم ناگفته بگذارم که او در این ویدئو از هر آنچه در خصوص مشابهت سازی ایران با سوریه می شود ساخت یا گفت سخن گفته است جز اینکه در خصوص سهمی که جمهوری اسلامی در بدبختی مردم مظلوم سوریه و حمایت از رژیم جنایتکار اسد دارد سخنی بگوید.
می گوید قدرتها در ایران منافع دارند و ممکن است با ادامه اعتراضات وارد شوند و نقش آفرینی کنند.خب همه قدرتها و دولتها منافع دارند و در راستای منافعشان به منازعات ورود می کنند یا سکوت می کنند این امر بدیهی چه مجوزی می شود که برای آنکه مطالبات به حق مردم و حق بدیهی اعتراض آنان به حاشیه برود؟ این حرف چه تفاوت ماهیتی با بیانات آیت ا.. خامنه ای در خصوص سوء استفاده دشمنان دارد؟ اما برای آنکه به حرف بی وجه خودش وجهه ببخشد از مرحوم سحابی مثال می زند ، پیرمردی که چشم ما بود اواخر عمر از خداوند به دلیل عملکردهای جمهوری اسلامی طلب مرگ کرده بود.
ایشان با ایراد تهمت به فعالان قومی می گوید آنها قصد تجزیه دارند و اگر فعال نشدند به دلیل این بود که جنبش را جدی نگرفتند؟ اولا چطور می شود فراگیرترین تظاهرات بعد از انقلاب را جدی نگیرند کسانی که به زعم ایشان مترصد فرصت هستند؟ ثانیا حالا که آنان با مطالبات دموکراتیک مردم همراهی می کنند چرا قصد دارید همه فعالان قومی را تجزیه طلب خطاب کنید؟
رهبران جنبش سبز را در حصر، احزاب را سرکوب و منکوب ، فعالان ملی و مذهبی را آواره، فعالان دانشجویی را نقره داغ و ستاره دار ،فعالان صنفی را زندانی،هنرمندان را ساکت و وکلا را بازداشت کرده اید بعد هم از این حرف می زنید که جنبش رهبری ندارد یا آلتر ناتیوی برای جمهوری اسلامی نیست. اشتباه جمهوری اسلامی همین بود که تصور می کرد که با حذف و زندانی کردن رهبران و سخن گویان مردم، مردم ساکت می شوند یا مشکلات ساختاری خود به خود حل می شوند. خیر ، همان گونه که آب راهش را پیدا می کند جنبش نیز رهبرانی خواهد یافت یا خواهد ساخت. آلترناتیو چیزی داخل یخچال نیست که سر سفره بیاورید.
بعد از دو دهه اصلاح طلبی و پش نرفتن حتی دو گام و سرکوب دو جنبش بزرگ و در شرایطی که مردم از اصلاح ساختار ناامید شده اند و در تقابل با کلیت ساختار به خیابان آمده اند ، تازه شعار انتخابات آزاد می دهید؟ اگر به انتخابات آزاد اعتقاد دارید چرا در این همه انتخابات غیر آزاد که در جمهوری اسلامی برگزار شد شرکت کردید و مشروعیت دادید؟ آیا غیر از این بود که در پی فرستادن ژنهای خوب به پارلمان و دیگر مراکز فرعی قدرت بودید؟ دو دوره با شعار رفع حصر نامزد شما پیروز انتخابات شد حتی دو نامه به رهبری و اعتراض به حصر غیر قانونی یا تقاضای محاکمه رهبران جنبش سبز ننوشته است.از همین فراکسیون امید که مدعی ریاست مجلس بود ۴۰ نفر فقط نامه ای برای آزادی دانشجویان بازداشتی امضا کردند،تازه اگر بعدا از این ۴۰ نفر تعدادی امضایشان را پس نگیرند. می گوئید منتقدان می گویند نظام زیر بار انتخابات آزاد نمی رود، بعد پشت بندش ادامه می دهید که وقتی نظامی زیر بار انتخابات آزاد نرود اجازه سر نگونی هم نخواهد داد. گویا در ذهن شما همه چیز با اجازه و به فرمان صورت تحقق به خود می بندد.
ایران ۸۰ میلیونی با موقیعت ویژه ژئو پلتیک،و منابع نفتی و گازی فراوان،و تجربه دو انقلاب موفق ( مشروطه و ۵۷ ) و دست کم دو جنبش بزرگ خیابانی ( جنبش سبزو جنبش فرودستان ) با باورهای مسلم و قطعی در خصوص اصلاح نا پذیری سیسستم سیاسی بسیار متفاوت از سوریه ۲۲ میلیونی است که فاقد منابع نفتی ، فرهنگ سیاسی مترقی و طبقه تحصیل کرده قابل اعتنا است. اسد با کمک روسیه و ایران نهایتا هفت تا هشت میلیون سوری را آواره وچیزی نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر را قربانی کرده است. رژیمی که مسئولیت ۲۰ تا ۲۵ کشته را هم به عهده نمی گیرد و مدعی می شود که معترضان خود کشی یا دق کرده اند تا رسیدن به رژیم سفاکی چون سوریه که از بمب شیمیایی هم علیه مردم خودش استفاده کرده است خیلی فاصله دارد. احتمالا تاج زاده بر این باور نیست که جمهوری اسلامی مستعد این هست که این فاصله تارسیدن به رژیم اسد را به سرعت آن هم با وجود ترامپ در کاخ سفید طی کند. بنا براین دو گانه سوریه و سوئیس چشم انداز واقعی مدافعان شر مگین جمهوری اسلامی نیست،چشم انداز مدافعانی است که با نمایش دموکراسی خواهی و انتخابات آزاد می خواهند به ما بگویند که ببازیم تا برد ژنهای خوب را در امروز و فردای ایران تضمین کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com