چلسی منینگ بخاطر نشر اسناد محرمانه ارتش که کشتار غیرنظامیان را آشکار می‌کرد، نزدیک به هفت سال در زندان به سر برد. وی امروز برای مجلس سنای آمریکا کاندید شده است.

شاید انتظار داشته باشید که دمکرات‌هایی که از بیش از سایرین در فضای سیاسی این کشور از حقوق ال‌جی‌بی‌تی ها دفاع می‌کنند، اکنون از کاندیداتوری این ترنس‌زن دفاع کنند. اما اینطور نیست.

اپوزوسیون‌های دمکرات امروز برای اینکه قدرت در دست مردان هتروسکشوال سیسجندر (دگرجنسگرای ناترنس) سفیدپوست بماند تمام تلاش خود را می‌کنند. آن‌ها در مقابل چلسی صف کشیده‌اند.

یکی از کاربران ایرانی در توئیتر خود نوشت:

سناتور منینگ

چلسی منینگ دارد کمپین می‌کند برای سنا.

من نمی‌دانم در مریلند آدمی از او مفیدتر می‌خواهد به سنا برود یا نه. انتخابات مریلند موضوع من نیست.

اما خوب می‌بینم که بسیاری از متن‌های مخالف او به وضوح انگیزه‌ی نفرت جنسی دارد.

با تغییر جنسیت او مشکل دارند نه با فکر یا عملش.

این نفرت جنسی را می‌توان در توئیت‌های کاربران ایرانی نیز به وضوح دید.

Source: nytimes

چلسی درس‌های زیادی از شجاعت و مقاومت برای جامعه ترنسجندر دارد.

به گفته خودش، او بخاطر «تعهد به مردم» اسناد محرمانه را افشا کرد، و در نتیجه به ۳۵ سال زندان محکوم شد. اما اندکی پس از صدور حکم، در زندان موقت، رسانه‌ها بار دیگر بر او تمرکز کردند. چلسی به عنوان ترنسجندر آشکارسازی کرد. وی می‌گفت دیگر نمی‌توانستم خودم نباشم.

این کار او با توجه به شرایط زندان و حضور در زندان مردان بسیار شجاعانه بود. به اعتقاد خیلی‌ها شجاعانه‌تر از کاری که بخاطرش محکوم به زندان شده بود. اما آشکارسازی او به یک تیتر روزنامه و قربانی شدن در زندان مردان ختم نشد.

چلسی با قدرت و شجاعت خواستار شرایط و برخورد انسانی با او به عنوان یک انسان در بند و ترنس شد. شرایط نگهداری او در زندان توسط سازمان ملل غیرانسانی توصیف شده بود.

درخواست او برای دسترسی به خدمات درمانی ویژه ترنسجندرها منفی بود اما در نهایت به کمک تیم وکلا دسترسی چلسی به هورمون‌درمانی، لباس زیر زنانه و لوازم آرایشی فراهم شد.

Source: Chelsea Manning @ Twitter

او اولین زندانی ترنسجندر در زندان ارتش بود که از خدمات درمانی ویژه ترنس‌ها بهره‌مند شد.

اما زندان که با تقلای او برای زندگی در جنسیت و بدن واقعی خود او را در تنگنا قرار داده بود، چلسی را به سمت خودکشی راند. پس از اقدام وی به خودکشی به جای اینکه حمایت لازم از نظر بهداشت روانی از به عمل آید، او را به زندان انفرادی انداختند.

او هم بخاطر تلاش برای زنده ماندن و هم بخاطر تلاش برای پایان دادن به زندگی‌اش مجازات شد.

در نهایت با نوشتن نامه‌ای به اوباما و با حمایت وکلا، ۲۸ سال ادامه حبس او بخشیده شد.

او در دوران “حبس”، دورانی که از “آزادی” بی‌بهره بود، با مطالعه نزدیک به ۱۰۰۰ کتاب از سراسر جهان، تلاش کرد خود را به “آگاهی” مجهز کند.

https://twitter.com/xychelsea/status/951952342571724807

چلسی در حالی از زندان آزاد شد که به لطف شجاعت و روحیه مبارز خود از زندان تن هم رها شده بود.

حالا او می‌گوید که با دیدن بی‌کفایتی و سودجویی سرانی از هر دو حزب قدرتمند آمریکا وارد کارزار انتخاباتی برای مجلس سنا شده است.

⚡️«ما [ترنسجندرها] باید از اینکه خواهش کنیم حقمان را بدهند دست برداریم. ما باید عملا افسار دولت را به دست بگیریم و نهادهایمان را اصلاح کنیم.»

نوشتن این مطلب به معنای حمایت از دیدگاه‌های سیاسی یا سایر دیدگاه‌های منینگ نیست. هدف این است که نشان دهیم کاندیدا شدن یک زن ترنس در جامعه‌ای که داعیه‌دار حقوق بشر است هنوز هم لرزه بر اندام مردانی می‌اندازد که سال‌هاست بر قدرت تکیه زده‌اند. قصد ما معرفی یک چهره موفق و الهام‌بخش در جامعه ترنسجندر است،‌ جامعه‌ای که باید هر روز برای حقوق اولیه و بدیهی خود بجنگد.

پیشتر نیز دانیکا روئم جوان توانست یکی از نمایندگان قدیمی، هموفوب و ترنس‌فوب را در رقابت کنار بزند و اولین زن ترنسجندری باشد که در عین آشکار بودن صاحب کرسی در مجلس قانون‌گزاران را می‌یابد.

امروز زمان محک ادعاهای چهره‌های شاخص حزب دمکرات در حمایت از حقوق جامعه لزبین،‌ گی،‌ بایسکشوال و ترنسجندر است. اگر چلسی در انتخابات سنا در ایالت خود پیروز شود،‌ اولین ترنس‌زن و جوان‌ترین زن در تاریخ مجلس سنای آمریکا خواهد بود.

شعار همیشگی او اینست: صاحبان قدرت را عصبانی کن! 😈


شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی‎:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)