راه اندازی یک ایستگاه رادیوی ال‌جی‌بی‌تی در کشوری که قانون اساسی آن همچون سایر دول عرب بر مبنای قوانین شریعت بوده- و همجنس‌گرایی در آن هنوز جرم است- جرئت زیادی می‌خواهد.

با این همه این کاری است که یک گروه اقلیت جنسی در تونس انجام داده‌اند.

رادیو «شمس راد» اولین رادیوی ال‌جی‌بی‌تی در تونس است که به تازگی راه‌اندازی شده و درباره مسائل مربوط به اقلیت‌های جنسی و آزادی‌های فردی برنامه اجرا می‌کند.

خدمه این رادیو تهدیدهای متعدد به مرگ دریافت کرده‌اند و همچنان به فعالیت خود برای آینده روشن‌تر برای تونس ادامه می‌دهند.

 

بوحدید بالهادی، مدیر اجرایی این رادیو ۲۵ ساله است، مسئول گروه فعالان حقوق ال‌جی‌بی‌تی شمس است. وی تا کنون بیش از ۴۰۰۰ پیام نفرت و تهدید در شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده است.

رادیو شمس به حمایت سفارت هلند در تونس راه‌اندازی شده و از صبح تا نیمه‌شب برنامه اجرا می‌کند.

آن‌ها رویکرد منحصربفردی نیز دارند. اعضای این رادیو با استفاده از طنز و ایجاد گفت‌وگو موفق شده‌اند از فعالان ال‌جی‌بی‌تی در غرب پیشی بگیرند.

وضعیت تونس چگونه است؟

تونس در حال حاضر تحت اداره یک حزب سکولار میانه‌رو است و زادگاه بهار عربی و موفق‌ترین نمونه آن است.

همجنسگرایی همچنان در این کشور جرم است اما موضوع اینجاست که نظر افراد درباره اقلیت‌های جنسی و به عنوان مثال رابطه جنسی همجنسگرایانه هر چه باشد، افراد باید از آزادی عقیده و بیان برای ابراز آن برخوردار باشند.

کارکنان شمس راد با این برنامه رادیویی می‌خواهند به شهروندان این کشور نشان دهند که اقلیت‌های جنسی تهدیدی برای جامعه نیستند و این خود می‌تواند تغییرات مثبتی به سمت رواداری و احترام در جامعه ایجاد کند.

در تونس وضعیت رو به بهبود است. در ماه سپتامبر گروه‌های حقوق بشری تعهد دولت تونس مبنی بر پایان دادن به آزمایش اجباری مقعد برای مردان مظنون به رابطه جنسی همجنس‌گرایانه را دریافت کردند. اما دیدگاه‌های سنتی در اجتماع همچنان جریان دارد و هدف رادیو شمس نیز همین است:

«ایجاد رواداری بیشتر در اجتماع نسبت به تفاوت‌ها میان افراد»

 

 


شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی‎:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com