مطالعه قوانین کشورهای موفق در زمینه حقوق ترنسجندر و استفاده از تجربیات آنان برای حرکت به سمت اصلاح قوانین در ایران ضروری است. Illustration: ufjf.br

 

همه می‌دانیم که مطالعه ماده‌های قانونی برای اکثر افراد کار راحت و دلچسبی نیست و شاید هم خسته‌کننده و بی‌فایده یا حتی طاقت‌فرسا به نظر بیاید! اما اطلاع پیدا کردن از تفاوت‌های شگرف بین قانون ایران درباره ترنس‌ها با کشورهایی مثل هند که از لحاظ فرهنگی نسبت به کشورهای غربی به ما نزدیک‌ترند، تکان‌دهنده و آگاهی‌بخش است.

هر کشوری فرهنگ خاص خود را دارد. اما خوب است بدانیم که این کشورها هم از مسیری کم و بیش مثل ایران عبور کرده‌اند. قانون باید از فرهنگ جلوتر حرکت کند و مانع از ادامه رسوم و عاداتی شود که تبعیض‌آمیز هستند. در ایران راه درازی در پیش داریم، اما حرکت آغاز شده است!

به همین خاطر همانطور که پیشتر گفته بودیم در شش‌رنگ تصمیم گرفتیم که برای مقایسه وضعیت فعلی ایران با این کشورها و ترسیم یک وضعیت مطلوب توسط ترنس‌های ایران قوانین این کشورها را به فارسی برگردانده و در اختیار شما بگذاریم.

ابتدا قانون «حقوق افراد ترنسجندر۲۰۱۴» هند و بعد از آن قانون «هویت جنسیتی» آرژانتین را در وبسایت شش‌رنگ قرار دادیم. در ادامه سری سوم با عنوان قانون «برابری جنسیتی» تایلند را در ۲۵ آذر منتشر کردیم.

ما باور داریم که این کار برای بهبود شرایط حیاتی است. چرا که قانون مهم‌ترین مانع پیشرفت پیش روی ترنس‌های ایران در دستیابی به حقوق انسانی‌شان است.

📌 اگر در قدم اول مطالعه ریز جزئیات قانونی برایتان سخت است، می‌توانید قانون برابری جنسیتی تایلند را که توسط دوستان در صفحه «حق ترنس‌ها همین حالا!» خلاصه و روان شده مطالعه کنید.

☝️ برای اینکه ببینید در تایلند:

هویت ترنس چگونه در کنار سایر جنسیت‌ها در تعریف برابری جنسیتی در قانون ذکر شده است؛

“کمیته ترویج برابری جنسیتی” چطور برای «اصلاح رسوم اجتماعی و هنجارهای فرهنگی به سمت برابری جنسیتی» تلاش می‌کند؛

“کمیته بررسی تبعیض جنسیتی غیرمنصفانه” بر چه اساسی به شکایات افراد قربانی تبعیض جنسیتی غیرمنصفانه رسیدگی می‌کند؛

“صندوق سرمایه ترویج برابری جنسیتی” در سازمان امور زنان و توسعه خانواده چگونه در راستای برابری جنسیتی هزینه می‌کند؛

و همینطور برای سایر اطلاعات درباره سیاست‌ها و راهبردهای مربوط به برابری جنسیتی در تایلند به صورت فشرده و خلاصه شده به لینک‌های زیر در فیسبوک «حق ترنس‌ها، همین حالا!» رجوع کنید:

 

🌈🌟 قسمت اول 

🌈🌟 قسمت دوم 

🌈🌟 قسمت سوم و آخر

 

از زحمتی که دوستان در «حق ترنس‌ها، همین حالا!» برای انتشار هرچه وسیع‌تر این قوانین کشیده‌اند متشکریم.

این قوانین رو مطالعه کنید و در گروه‌های خودتون به بحث بگذارید. همواره منتظر شنیدن نظرات ارزشمند شما همراهان گرامی هستیم.

با ما همراه باشید! در سری بعدی به اروپا سر می‌زنیم!


شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی‎:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)