Time magazine’s Person of the Year edition went to ‘The Silence Breakers’ – those who have shared their stories about sexual assault and harassment. The magazine’s cover features Ashley Judd, Taylor Swift, Susan Fowler and others. (Time Magazine via AP)

 

مجله‌ی آمریکایی «تایم» چهره‌ی سال خود را معرفی کرد. این بار جنبشی که پشت کمپین MeToo است از سوی این مجله به عنوان چهره‌ی سال برگزیده شد.

بسیاری تصور می‌کردند که این بار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، یا یکبار دیگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از سوی مجله‌ی «تایم» به عنوان چهره‌ی سال برگزیده شوند، اما این اتفاق نیفتاد.

مجله‌ی آمریکایی «تایم» این بار زنانی را که پشت کمپین Me Too هستند و درباره‌ی مزاحمت‌ها و دست‌درازی‌های جنسی علیه زنان توسط مردان افشاگری می‌کنند، به عنوان چهره‌ی سال برگزید.

روی جلد تازه‌ترین شماره‌ی مجله‌ی «تایم» تصویری از چند زن و از جمله اشلی جاد و تیلور سویفت منتشر شده است. اشلی جاد، هنرپیشه‌ی هالیوود، کسی است که همراه دیگر زنان ماجرای آزار جنسی توسط هاروی واینستاین تهیه‌کننده‌ی آمریکایی را برملا کرد. سویفت نیز با موفقیت از یک مجری برنامه‌ی رادیویی به دلیل آزار جنسی شکایت کرد.

سردبیر مجله‌ی «تایم» درباره‌ی علت انتخاب این مجله نوشته است که «رفتار این زنان در همراهی با صدها زن و مرد دیگر باعث یکی از سریع‌ترین تغییرات در فرهنگ ما از دهه‌ی شصت به این سو شد».

افشاگری‌های اخیر بویژه دامن بزرگان هالیوود مانند هاروی واینستاین و کوین اسپیسی را گرفت و باعث به جریان افتادن کمپینی شد که میلیون‌ها زن در سراسر جهان در آن شرکت کردند و تجربیات تلخ خود را با مزاحمت‌ها و دست‌درازی‌های جنسی توسط مردان، با دیگران در میان گذاشتند.

پیشینه‌ی گزینش چهره سال مجله تایم

گزینش چهره سال توسط مجله تایم سابقه‌ای ۹۰ ساله دارد. از سال ۱۹۲۷ تا کنون، مجله تایم اقدام به انتخاب چهره سال میکند. مهمترین معیار گزینش چهره سال توسط مجله تایم، نقش آن فرد در ۱۲ ماه گذشته است. به این ترتیب، انتخاب چهره سال به معنی ارزش‌گذاری و به سخن دیگر ارزیابی مثبت و منفی عملکرد فرد برگزیده نیست، بلکه ناظر بر تاثیرات عملکرد او در سال مورد نظر است.

نگاهی به چهره‌های سال هفته‌نامه تایم از سال ۱۹۲۷ تا کنون نشان از آن دارد که هدف از این انتخاب الزاما ارج نهادن یا بزرگداشت فرد خاصی نیست.

افزون بر آن، چهره سال حتی میتواند چهره یک گروه یا یک نهاد باشد. چنان که در سال جاری نیز چند گروه و حرکت اجتماعی نیز در شمار «چهره‌های شاخص سال» در نظرسنجی شرکت داشتند. از بین مهمترین آنها در نظرسنجی آنلاین سال جاری مجله تایم، می‌توان در کنار جنبش مقابله با آزارهای جنسی (MeToo)، از گروه معترض آمریکایی که در حمایت از مهاجران جوان تشکیل شده است (The Dreamers) نام برد.

مجله تایم یک بار حتی یک شئی را به عنوان «چهره سال» برگزید. در سال ۱۹۸۲ هیئت تحریریه تایم کامپیوتر را به عنوان «ماشین سال» انتخاب کرد.

روسای جمهور آمریکا

تقریبا تمامی رئیس جمهورهای آمریکا حداقل برای یک بار توسط مجله تایم به عنوان «چهره سال» انتخاب شده‌اند.

بیل کلینتون، ریچارد نیکسون و دونالد ریگان از جمله روسای جمهوری هستند که دو بار به عنوان چهره سال از سوی هیئت تحریریه تایم انتخاب شدهاند.

چهره سال مجله تایم: از گاندی تا هیتلر

معیار تعیین کننده در گزینش چهره سال از سوی هفته‌نامه تایم همان گونه که گفته شد، ربطی به «خوب یا بد بودن» آنها ندارد و مستقیما وابسته است به تاثیرات آنها در آن سال مورد نظر.

از اینرو چهره‌های خودکامه و مستبد نیز میتوانند به عنوان چهره سال عکس جلد نشریه تایم را به خود اختصاص دهند. از هیتلر و استالین گرفته تا خمینی و ولادیمیر پوتین.

در لیست چهره‌های سال نام شخصیت‌هایی همچون مهاتما گاندی (چهره سال ۱۹۳۰)، محمد مصدق (چهره سال ۱۹۵۱)، میخائیل گورباچوف (چهره سال ۱۹۸۷)، باراک اوباما (چهره سال ۲۰۱۲) و پاپ فرانسیس (چهره سال ۲۰۱۳) نیز دیده میشوند.

سال ۲۰۱۵ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان چهره سال انتخاب شد و سال ۲۰۱۶ عکس دونالد ترامپ به عنوان چهره سال بر روی جلد هفته‌نامه تایم منتشر شد.

سال ۲۰۱۷

هفته‌نامه تایم اخیرا اقدام به انجام یک نظرسنجی آنلاین هم می‌کند. البته تصمیم نهایی برعهده هئیت تحریریه این نشریه است. به عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۵ برنی سندرز در صدر جدول نظرسنجی آنلاین خوانندگان نشریه تایم قرار داشت، اما هیئت تحریریه این هفته‌نامه آنگلا مرکل را به عنوان چهره سال برگزید.

در سال جاری، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با فاصله زیاد از سایرین در رتبه نخست نظرسنجی آنلاین قرار داشت. ولیعهد عربستان ۲۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده بود. در رتبه دوم کمپین جهانی مبارزه با آزار جنسی MeToo قرار داشت با ۶ درصد آرا. پاپ فرانسیس، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون نیز در جدول نظرسنجی آنلاین حضور داشتند. اما در نهایت رأی اعضای هیأت تحریریه بر انتخاب کمپین #MeToo به عنوان چهره سال ۲۰۱۷ نشریه تایم قرار گرفت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)