ماف نیوز: دو شهروند مریوانی که با تودیع وثیقە به صورت موقت آزاد شده بودند، مجموعا به چهار سال حبس تعزیری محکوم شدند. آنها با اتهامات سیاسی به دلیل شرکت در مراسمات نوروز و مشخصا «حمل پرچم اقلیم کردستان عراق» بازداشت شده بودند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، «امیر ارژنگی» ۲۱ ساله فرزند مختار و «باسط افشار» ۱۹ ساله فرزند رضا از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «حمل پرچم اقلیم کردستان عراق در مراسمات نوروز» هر کدام به دو سال حبس محکوم شدند. حمل و نگهداری پرچم مذکور در ایران ممنوع است.

این دو، پس از بیش از سه ماه بازجویی، روز چهارشنبە ٢٨ شهریور ۱۳۹۶ با تودیع وثقە آزاد شدند.

آنها ابتدا در دادگاه هرکدام به سه سال حبس و تبعید به بلوچستان محکوم شده بودند که با اعتراض‌شان، حکم در دادگاه تجدیدنظر برای هر کدام به دو سال حبس تقلیل یافت. حکم را دادگاه انقلاب مریوان در ۱۸ آبان صادر کرده و مقرر شده است که ظرف پانزده روز جهت تحمل حبس خود را معرفی نمایند.

امیر ارژنگی و باسط افشار از اهالی روستای «نی» از توابع مریوان هستند که در روز ۲۴ خرداد به اتهام «ارتباط با احزاب کُردی از طریق برپایی مراسمات نوروز» از سوی نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

مطابق بند ۴ از ماده‌ی ۱۳۲ قانون آیین دادرسی، به منظور دسترسی به متهم و حضور به موقع وی در موارد لزوم و جلوگیری از فرار یا پنهان‌شدن یا تبانی با دیگری، قاضی مکلف شده است پس از تفهیم اتهام به وی یکی از قرارهای تامین کیفری را صادر کند و هرگاه متهم در موقعی که حضور او لازم بوده، بدون عذر موجه حاضر نشود، وجه‌التزام به دستور رئیس حوزه‌ی قضایی از متهم اخذ و وثیقه ضبط خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)