شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد سپاه پاسداران ایران نوجوانان زیر ۱۸ سال افغان را برای جنگ در سوریه به خدمت می‌گیرد.

به گزارش زنان پیشاهنگ ایران به نقل از، دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه خود که امروز یکشنبه اول اکتبر (۹ مهر) منتشر شد، می‌گوید که کودکان-سربازانی با ۱۴ سال سن در لشکر فاطمیون، در کنار نیروهای دولتی سوریه در این کشور می‌جنگند.

لشکر فاطمیون از جمله نیروهای تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و نفرات آن برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند. ایران می‌گوید این نیروها هم مانند بقیه کسانی که برای جنگ در کنار نیروهای دولتی سوریه به این کشور می‌روند، خود داوطلب اعزام به سوریه شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر با بررسی تصاویر سنگ قبرها در گورستان‌های محل دفن کشته‌شدگان جنگ سوریه در ایران، دست کم هشت مهاجر افغان زیر ۱۸ سال را شناسایی کرده که به گفته این سازمان به نظر می‌آید همگی در سوریه کشته شده باشند.

سارا لیا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر از ایران خواسته که فورا به کارگیری کودکان-سرباز را متوقف کند و نوجوانان افغان را که به جنگ سوریه فرستاده، برگرداند.

خانم ویستون گفته است: «مقام‌های ایران باید به جای به دام انداختن نوجوانان پناهجو و مهاجر آسیب‌پذیر افغان از تمام کودکان و نوجوانان حمایت کنند و کسانی را که مسئول به کار گرفتن کودکان و نوجوانان افغان در جنگ هستند، مجازات کنند.»

درباره حضور مهاجران افغان ساکن ایران در جنگ سوریه بیشتر بخوانید:

 • زندگی خانواده‌ شبه‌‌نظامیان افغان که در سوریه می‌جنگند
 • حمایت بنیاد شهید ایران از خانواده ۲۰۰ افغان کشته شده در سوریه
 • بنیاد شهید از مهاجران ساکن ایران که در سوریه می‌جنگند حمایت می‌کند
 • ۹ افغان کشته شده در سوریه در مشهد و یزد خاکسپاری شدند
 • مقام‌های ایران هنوز به گزارش تازه دیده‌بان حقوق بشر واکنشی نشان نداده‌اند.تاکنون صدها نفر که از ایران برای جنگ به سوریه رفته‌اند در این درگیری‌هاکشته شده‌اند. تعدادی از این افراد که حکومت ایران آنها را «مدافعان حرم» می‌خواند از مهاجران افغان ساکن ایران هستند.

  دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که از میان هشت نوجوانی که سنگ قبر آنها را شناسایی کرده، پنج نفر، که یکی از آنها به هنگام کشته شدن ۱۴ سال داشته، در قبرستان بهشت زهرا در جنوب تهران دفن شده‌اند.

  به گفته این سازمان، سنگ نوشته روی قبر این افراد نشان می‌دهد که همه آنها احتمالا در جنگ سوریه کشته‌ شده‌اند و هیچ کدام بیش از ۱۸ سال نداشته‌اند.

  از سه مورد دیگر شناسایی شده، دو نفر ۱۷ سال و یکی ۱۵ ساله بوده‌اند و این سه نفر در استان‌ها البرز، تهران و اصفهان دفن شده‌اند.

  گزارشی از خانواده‌های جنگجویان لشگر فاطمیون

  تحقیقات دیده‌بان حقوق بشر همچنین نشان می‌دهد که در چهار مورد محل مرگ این افراد روی سنگ قبرشان سوریه ذکر شده و در هفت مورد از هشت مورد شناسایی شده این نوجوانان به عنوان «مدافع حرم» معرفی شده‌اند.

  در ایران «مدافعان حرم» به کسانی گفته می‌شود که در جنگ سوریه یا عراق شرکت کرده‌اند.

  دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که با تعدادی از نیروهای افغان که در سوریه جنگیده‌اند صحبت کرده و آنها هم تأیید کرده‌اند که کودک-سربازان ۱۶ یا ۱۷ ساله را دیده‌اند که در ایران برای جنگ در سوریه آموزش دیده‌اند.

  سال گذشته بی‌بی‌سی فارسی در گفت‌وگو با پناهجویان افغان در اروپا به شواهدی رسید که نشان می‌داد حکومت ایران تعداد زیادی از مهاجران و پناهجویان افغان را به صورت سازمان‌یافته به جنگ سوریه می‌فرستد.

  بخوانیدجنگ سوریه؛ افغان‌هایی که از ایران به جنگ سوریه فرستاده می‌شوند

  دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه خود به تلاش‌های دولت ایران برای فراهم کردن حق تحصیل و شهروندی برای کودکان و نوجوانان افغان اشاره کرده و گفته با توجه به این تلاش‌ها، انتظار می‌رود که دولت ایران در زمینه جلوگیری از استخدام کودک-سرباز از میان مهاجران افغان هم تلاش کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)