هزاران نفر دیروز در بارسلون علیه دستگیری ۱۴ نفر از مسئولان کاتالونیا تظاهرات کردند. پس از آنکه رهبران منطقه کاتالونیا اعلام کردند که برای برگزاری همه‌پرسی استقلال این منطقه از خاک اسپانیا برای روز یک اکتبر آماده می‌شوند، پلیس اسپانیا ۱۴ تن از مقامات دولتی کاتالونیا را بازداشت کرد. هزاران نفر نیز در واکنش به اقدام دولت اسپانیا در بارسلون به خیابان‌ها ریخته و در مقابل ساختمان دادگستری تحصن کرده‌اند.

در این راهپیمایی معترضان با در دست داشتن پرچم کاتالونیا برای برگزاری رفراندوم استقلال از اسپانیا در روز یک اکتبر شعار دادند.

انجمن ملی کاتالونیا، یکی از اصلی‌ترین انجمن‌های حامی استقلال این منطقه، در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تظاهرات اعتراضی در بارسلون تا آزادی دستگیرشدگان ادامه خواهد داشت. به گفته این انجمن «ماریانو راوی» تا چه حد می‌تواند با سیاست سرکوب خود بر ممنوعیت رفراندوم یک اکتبر در کاتالونیا پافشاری کند؟ این ممنوعیت نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد.

دولت اسپانیا، برگزاری همه‌پرسی برای جدایی کاتالونیا از این کشور را مغایر با قوانین اسپانیا دانسته و خواستار لغو آن شده است. در مقابل رهبران کاتالونیا خواهان برگزاری همه‌پرسی و احترام به نتیجه آن هستند.

لینک دکهٔ خبر: میدان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)