کره شمالی علیرغم تحریمهای گسترده و تهدیدات امریکا و سازمان ملل، به پرتاب و امتحان موشکهای خود ادامه می دهد. کره شمالی برای بار دوم، امروز نیز موشک دیگری را بر فراز آسمان ژاپن پرتاب کرد.

روژی کورد: بنا بر گزارش شبکه تلویزیونی NHK ژاپن، بامداد روز جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ شمسی، کره شمالی یک موشک جدید بر آسمان این کشور پرتاب نموده است.

این موشک از فراز شمال ژاپن و همچنین از فراز جزیره هوکایدو عبور کرده و در آب‌های اقیانوس آرام فرود آمده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی دولت ژاپن، موشک شلیک شده در فاصله‌ای ۲۰۰۰ کیلومتری از خاک ژاپن فرود آمده است. کارشناسان ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی سرگرم تحلیل اطلاعات مربوط به این موشک هستند.

گفته می‌شود که موشک از نقطه‌ای واقع در شمال پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی پرتاب شده است. شورای امنیت ملی کره جنوبی در همین رابطه و به منظور بررسی واکنش‌های احتمالی تشکیل جلسه داده است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا درباره این اقدام تحریک آمیز رهبری کره شمالی از جمله چنین گفته است: «این دومین باری است که ظرف تنها چند هفته، امنیت ژاپن، یعنی متحد آمریکا مورد تهدید قرار می‌گیرد.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ضمن افزود: «ادامه این اقدامات تحریک آمیز تنها منجر به تشدید انزوای دیپلماتیک و اقتصادی کره شمالی می‌شود.»

نخست وزیر ژاپن، شینزو آبه نیز پرتاب مجدد موشک از سوی کره شمالی را محکوم کرده و تاکید کرده است که ژاپن نسبت به چنین اقداماتی سکوت نخواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۵ سپتامبر در ارتباط با پرتاب مجدد موشک بالستیک از سوی کره شمالی تشکیل جلسه اضطراری خواهد داد. اعضای شورای امنیت سازمان ملل، بعدازظهر روز جمعه به وقت نیویورک به منظور بررسی اقدامات تحریک آمیز کره شمالی گردهم خواهند آمد.

جلسه اضطراری شورای امنیت بنا بر اظهارات منابع دیپلماتیک، پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.

این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل چهار روز پیش، یعنی روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر در همین رابطه تشکیل جلسه داده بود. در جلسه روز دوشنبه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی تصویب کردند. به‌رغم آن، کره شمالی با پرتاب موشکی جدید، نسبت به این اقدامات از خود واکنش نشان داد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com