روژی کورد: روزنامه کویتی الجریده روز شنبه، ۱۱ شهریورماه، به نقل از «یک منبع آگاه ایرانی» از سفر یک هیئت دیپلماتیک از عربستان سعودی به تهران یک روز بعد از عید قربان خبر داد.

هدف از سفر این هیئت ارزیابی میزان خسارات وارده به سفارت و کنسول‌گری عربستان در تهران و مشهد عنوان شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی قبلا از دیدار قریب الوقوع بین ایران و عربستان خبر داده بود.

وزیر خارجه، در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، که روز چهارشنبه، اول شهریور، منتشر شد خبر داد که ویزای اعضای هیئت‌های دو کشور برای انجام این سفر صادر شده و باید «اقدامات نهایی» در این باره انجام شود.

ظریف گفت که احتمالا سفر این هیئت‌ها پس از پایان حج انجام خواهد شد.

رسانه‌های ایران در مردادماه گذشته گزارش کرده بودند که وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی در نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول، یکدیگر را در آغوش گرفته و گفت‌وگوی کوتاهی با هم داشته‌اند.

روابط دیپلماتیک تهران و ریاض از دی‌ماه ۹۴ به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و حمله اعتراض‌آمیز به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد قطع شد.

پیشتر حسین جابری انصاری، معاون وزیر خارجه ایران، در روز ۲۸ خرداد از توافق اولیه ایران و عربستان برای بازدید از سفارتخانه‌های‌شان خبر داده و در عین حال گفته بود که همچنان «هیچ مذاکره مستقیمی» بین دو کشور وجود ندارد و موضوعات ضروری «از مجاری دیپلماتیک و به شکل غیرمستقیم» حل می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)