ڕۆژی کورد: تلویزیون دولتی کره از انجام موفقت آمیز یک بمب هیدروژنی خبر داده است.

مقامات کره شمالی اعلام کرده اند که این بمب به صورت کلاهک هیدروژنی قابل نصب بر روی موشک‌های بالستیک قاره‌پیماست.

پفته می شود، این بمب ۵ تا ۶ برابر قویتر از بمب اتمی بود که در سپتامبر سال گذشته آزمایش شده بود و نیز چهار برابر قوی‌تر از بمبی که در سال ۱۹۴۵ بر هیروشیما فرود آمد.

بمبی که کره شمالی سپتامبر گذشته آزمایش کرد، ۱۰ تن مواد منفجره داشت، کمی کمتر از بمبی که سال ۱۹۴۵ از طرف آمریکا بر هیروشیما فرود آمد. بمب اتمی هیروشیما حاوی ۱۵ تن مواد منفجره بود. بدین ترتیب سلاح اتمی که کره شمالی می‌گوید، روز یکشنبه آزمایش کرده بیش از چهار برابر قوی‌تر از بمبی است که بر هیروشیما فرود آمد.

در اطلاعیه‌ای که از تلویزیون دولتی کره پخش شد، این بمب با قدرتی “بزرگ و بی‌سابقه” توصیف شد که “اتفاقی مهم در رسیدن به هدف نهایی تکامل قدرت اتمی کشور” بوده است. در این اطلاعیه همچنین این آزمایش اتمی “امتحان و تایید دقت و اعتبار” تکنولوژی هسته‌ای کره شمالی عنوان شد.

آژانس هواشناسی کره جنوبی می‌گوید، ظاهرا آزمایش احتمالی هسته‌ای کره شمالی بارها قوی‌تر از بمب اتمی عادی بوده است. گفته می‌شود، بمب آزمایش‌شده حاوی ۵۰ تا ۶۰ تن مواد منفجره بود، یعنی ۵ تا ۶ برابر ظرفیت بمبی که سپتامبر سال گذشته آزمایش شد. همچنین گفته شده که نه تنها از نظر نوع بلکه از نظر قدرت نیز بمبی که روز یک‌شنبه ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) توسط کره شمالی آزمایش شد تا کنون بی‌نظیر بوده است.

اولین کشوری که آزمایش اتمی روز یک‌شنبه کره شمالی را تایید کرد ژاپن بود. شینزو آبه نخست‌وزیر این کشور این اقدام کره شمالی را “غیر قابل قبول” خواند و گفت: «ما باید به شدت و با قدرت به این اقدام پیونگ‌یانگ اعتراض کنیم.»

نخست‌وزیر کره جنوبی نیز خواستار نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل شد. دفتر رئیس‌جمهوری این کشور نیز اعلام کرده که رؤسای امنیتی سئول و واشنگتن در این باره با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)