Image result for ‫کارگران و پرسنل نیشکر هفت‌تپه‬‎

جمعی از کارگران و پرسنل نیشکر هفت‌تپه در نامه‌ای سرگشاده با اعتراض به سواستفاده‌های مکرر کافرمایان و رفتارهای صورت‌گرفته با کارگران این کارخانه طی ما‌ه‌های گذشته نوشته‌اند که از فقر و گرسنگی خسته شده‌ایم. از تحقیر کارفرمایان  دردانه دولت روحانی خسته شده‌ایم. از اینکه حقوقمان سه ماه سه ماه پرداخت نمی‌شود ازینکه گدای حقمان شده ایم، ازینکه از سوی کارفرما این همه مورد سواستفاده‌های مختلف قرار گرفته‌ایم خسته شده‌ایم….

طی روزهای گذشته گزارش شد که ۹ نفر از کارگران هفت‌تپه به دلیل آنکه پس از پایان کار برای فرار از گرما تن خود را با آب خنک کرده‌ بودند، از کار اخراج شدند. حالا کارگران در این نامه خود با تاکید بر اینکه این رسمی چند ساله بوده و کارگران رفتار خلاف قانونی مرتکب نشده‌اند.

متن نامه کارگران و پرسنل هفت‌تپه را با هم می‌خوانیم:

با وجودی که تاخیرهای حقوقی کارگران به سه ماه رسیده است و کارفرما بجای پرداخت مطالبات بحق کارگران، در روزهای اخیر تعداد ۹ نفر از کارگران این شرکت که اکثرا در بخش‌های کشاورزی مشغول بکار هستند اخراج شده و ۲ نفر از این افراد جز ده نفر بازداشتی طی هفته‌های اخیر هستند که به‌مدت ۳ روز زندانی شده بودند و حدود ۸ سال سابقه کار دارند آنها بدون حضور در کمیته انضباط کار و فقط به فرموده آقای افشار (قائم مقام شرکت) و در تصمیمی که بیشتر ناشی از عصبانیت است از کار اخراج شده‌اند. جرم این کارگران اخراجی، شناکردن و خنک کردن بدن‌هایشان در گرمای وحشتناک و شرجی شدید هوا پس از انجام دادن کارشان می‌باشد که توسط قائم مقام شرکت (افشار) اخراج گردیدند.

نگاهی ساده به این مسئله نشان می‌دهد که امروز در نیشکر هفت تپه، کارگران گرسنه را احضار و زندانی می‌کنند و اگر این کارگران گرسنه، درین هوای بسیار گرم، خویش را خنک سازند اخراج می‌شوند. حکایت عجیبی‌ست.

لازم به ذکر است کشاورزان پس از تنظیم آب و آبیاری مزارع، جهت فرار از گرما با آب تنی خود را خنک می‌سازند. این شیوه از بدو افتتاح این شرکت توسط کارگران بخش کشاورزی انجام می‌شده و اقدام غیرقانونی یا گریز و سهل‌‌انگاری از کار محسوب نمیشود و برای مهندسین و سرپرستان باسابقه بخش کشاورزی امری عادی است. از بهمن ماه سال ۹۴ تاکنون، مدیریت این شرکت همانند مدیریت چسب هل، اعتقادی به قانون کار ندارد و بارها اعلام می‌کنند که شرکت خصوصی شده است. مفهوم آن این‌ست که ما هر کاری که بخواهیم انجام می‌دهیم. قانون کار و سایر ضوابط را بر نمی‌تابیم.

ما کارگران اعلام می کنیم که هیچ فریادرسی نداریم. هیچ‌کس از ما حمایت نمی‌کند. گویی به امان خدا رها شده‌ایم تا هر بلایی که خواستند سر ما بیاورند. اگر گرسنه هم باشیم صدایمان در نیاید. قانون هم فقط برای فقراست. ما اعلام می‌کنیم که از فقر و گرسنگی خسته شده‌ایم. از تحقیر کارفرمایان عزیز دردانه دولت روحانی خسته شده‌ایم. از اینکه حقوقمان سه ماه سه ماه پرداخت نمی‌شود ازینکه گدای حقمان شده ایم، ازینکه از سوی کارفرما این همه مورد سواستفاده‌های مختلف قرار گرفته‌ایم خسته شده‌ایم.

جمعی از کارگران و پرسنل زحمتکش نیشکر هفت‌تپه
مرداد ماه ۱٣۹۶

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com