گزارشگر: رزیتا حاجیها

چشنواره فیلم رتردام در تاریخ ۲۳ ژانویه با نمایش فیلم استاد به کارگردانی پال توماس اندرسون بازگشایی شد و در تاریخ ۳ فوریه با نمایش استکر به کارگردانی پارک چن‌ووک به پایان رسید. جشنواره امسال رتردام بخشی رابه نام ” درون ایران”  به خود اختصاص داده بود. در این جشنواره ۴۰ فیلم بلند و کوتاه ایرانی‌ به نمایش گذاشته شد.

 

فصل کرگدن

فصل کرگدن،   عکس از وبسایت فیلم فستیوال رتردام ۲۰۱۳

فصل کرگدن، عکس از وبسایت فیلم فستیوال رتردام ۲۰۱۳

فصل کرگدن فیلمی از بهمن قبادی با بازی  مونیکا بلوچی ، بهروز وثوقی و آرش لباف.
این فیلم که در ترکیه و عراق فیلمبرداری شده است، داستان یک شاعر و نویسنده کرد ایرانی‌ به نامه مستعأر صادق کمانگر است که وقتی‌ پس از تحمیل ۳۰ سال زندان آزاد میشود و اول با ترکیه در جستجوی خانوادەاش سفر می‌کند متوجه میشود که حکومت به خانوادەاش گفته است که او در زندان جان دادە است. فصل کرگردن اولین فیلم بهمن قبادی است  که در ترکیه ساخته شده است.

پرویز
فیلم پرویز با کارگردانی مجید برزگر در جشنواره امسال رتردام به نمایش در آمد، پیش از این هم فیلم بارنهای موسمی از همین کارگردان در جشنواره ۲۰۱۰ فیلم رتردام به نمایش گذشته شده بود.

پرویز، عکس از وبسایت فیلم فستیوال رتردام ۲۰۱۳

پرویز، عکس از وبسایت فیلم فستیوال رتردام ۲۰۱۳

این فیلم، داستان مردی با نام پرویز را بە تصویر کشیدە است که تمام ۵۰ سال زندگیش را در خانه پدری گذرانده و هیچگاه شغلی‌ هم نداشته است. البته پرویز به غیراز کمک به پدر در کارهای منزل، کارهایی که مردمان مجتمع محل سکونتش از او می خواهند را نیز انجام میدهد. پدر پرویز تصمیم به ازدواج می‌گیرد.  برای او خانه اجاره‌ میشود و از پرویز خواسته میشود خانه پدری را ترک کند. پرویز که مورد سرزنش و انتقاد اهالی مجتمع است و همه روش زندگی و وابستگی‌ او به پدر را نمی‌‌پسندند، به یک فرد بسیار تلخ و خطرناک تبدیل میشود. او با پاشیدن سم در مجتمع تعدادی از سگهای مجتمع را میکشد تا خواسته پدرش را برآورده سازد. مجیده برزگر در بخش سوال و جواب در پایان نمایش فیلمش چنین گفت ;  که پرویز در همه جای دنیا میتواند شکل بگیرد و او فقط متعلق به جامعه امروزی ایران نیست و اگر او قدرت بگیرد به یک فرد بسیار خطرناک و آدمکش تبدیل میشود.

انقلاب دزدیده شده

فیلم مستند انقلاب دزدیده شده  من در چشنواره امسال رتردام مورد توجه عموم قرار گرفت و به مقام پنجم جدول رسید. این فیلم داستان پنج زن زندانی سابق در زندانهای جمهوری اسلامیست که از خاطرات سنگین روزهای زندان می گویند. این فیلم را ناهید پرشون سروستانی کارگردانی کرده است که پیش از این هم فیلمهای پرسروصدایی مانند “من و ملکه” و نیز “فحشا زیر حجاب” را ساخته بود. کارگردان این فیلم جنبش چپ ایران را از شکست خوردگان و زیان دیدەگان انقلاب ۱۹۷۹ ایران می‌داند. چرا که بسیاری از فعالان چپ در پیروزی انقلاب نقش بزرگی‌ داشتند ولی‌ آنها چندی پس از پیروزی انقلاب به زندانها حکومت جمهوری اسلامی افتادند و اعدام و شکنجه شدند، خانم سروستانی در قسمت سوال و جواب در پاسخ به این سوال کار چرا الان به ساختن چنین فیلمی کرد گفت;

وقتی که انتخابات ریاست جمهوری  ۱۳۸۸ بود و دوباره دیدم که همان تصاویر و تظاهراتی که بخاطر آزادی و دموکراسی بود، دوباره به همان شکل دارد تکرار می شود. اینها بچه های ما هستند که دارند در خیابان ها کشته می شوند و کتک می خورند و به زندان می افتند. به این دلیل وظیفه خودم می دانستم که این فیلم را تهیه کنم.

 

لرزاننده چربی

فیلم “لرزاننده چربی” به کارگردانی محمد شیروانی به همراه دو فیلم  “قاتل سگ من”  ساخته میرا فورنی و  “سرباز ژانت ” به کارگردانی دانیل  حوسل برنده جایزه ببر طلایی جشنواره روتردام هلند شد. محمد شیروانی پیش از این فیلم های مستند کوتاهی هم چون “رئیس جمهور میرقنبر” و فیلم “دایره”،  را ساخته است.

لرزاننده چربی, عکس از وبسایت فیلم فستیوال رتردام ۲۰۱۳
لرزاننده چربی, عکس از وبسایت فیلم فستیوال رتردام ۲۰۱۳
لرزاننده چربی, عکس از وبسایت فیلم فستیوال رتردام ۲۰۱۳

 

فیلم باغبان و دیگر فیلمهای ایرانی فستیوال

فیلم “باغبان” به کارگردانی محسن مخملباف و “داروگ” به کارگردانی ابولفضل جلیلی، فیلم “۱۱۱ دختر” به کارگردانی ناهید قبادی و بیژن زمان پیرا،  “پذیرایی ساده” به  کارگردانی مانی حقیقی، “من نگهدار جمالی وسترن می سازم” ساخته کامران حیدری، “تابور” بە کارگردانی وحید وکیلی فر فیلمهای دیگر ایرانی بودند کە در جشنواره امسال رتردام به نمایش درآمدند.

وجدە

فیلمی که امسال تقریبا تا روز‌های آخرفستیوال در صدر جدول قرار داشت فیلم وجده بود، این فیلم توسط اولین کارگردان زن عربستان سعودی بنام حیفا ال منصور  ساخته شده است.

وجده که با پدر و مادرش در حومه شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی زندگی می کند و با وجود محیط محافظه کار خود، یک کودک بازیگوش است  که به طور مرتب ازمرزهای فرهنگی برای یک دختر در جامعه فراتر میرود. وقتی که دختر یک دوچرخه سبز می خواهد، مادر او را در برابر آنچه که مردم در مورد آنها فکر می کنند قرار میدهد واینکه  دوچرخه سواری سرگرمی مناسب برای یک دختر نیسست، با خریدن آن مخالفت می‌کند و وی ‌را از این کار باز می‌دارد. اما‌ وجده تصمیم خود را گرفته، بەهر قیمتی تصمیم دارد صاحب دوچرخه سبز شود. حایفآ آل منصور، به عنوان اولین فیلمساز زن از عربستان سعودی، می گوید داستان صمیمی در مورد یک دختر با رویاهای بزرگ است. وجده نمونه بسیاری از دختران و زنان عربستان سعودی است که با نگاه اجمالی از جامعه‌ای است که در غیر این صورت بسته بودن، با استفاده از موضوعات جهانی و آشنا از جمله امید، شجاعت و پشتکار است.

فیلم مترهورن ساخته دیدریک اببینگ جایزه مردمی چشنواره را به خود اختصاص داد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)