در حالیکه همه اسناد سازمان‌های مخفی آمریکا و انگلیس و شواهد تاریخی بر کودتای این دولت‌ها علیه مصدق اصرار دارند، همچنان پسر آیت‌الله کاشانی معتقد است هیچ کودتایی در کار نبوده است.

احمد کاشانی در جدیدترن گفتگویش با خبرآنلاین گفته مصدق و حامیانش که عوامل انگلیسی ها در ایران بودند می‌خواستند در ۹ اسفند ۳۱ نهضت ملی را نابود کنند اما آیت الله کاشانی با فداکاری به شاه نامه نوشت که «نباید از کشور بیرون بروی» و جلوی ماجرا را گرفت.

به گفته او شاه مشروطه حق داشت در نبود مجلس دولت تعیین کند و این کار را انجام داد. او همچنین اصرار کرده که ۲۸مرداد را به هیچ‌وجه کودتا نمی‌داند و هر کسی مقداری اسناد تاریخی ایران را دیده باشد این مطلب را تصدیق می کند که آن روز کودتایی واقع نشده است.

کاشانی برای اثبات ادعای خود گفته کودتا باید علیه یک مقام مسئول صورت گیرد در حالیکه در ۲۸ مرداد ۳۲ مصدق هیچ‌گونه سمتی نداشته که کودتایی علیه او واقع شود چون در ۲۵ مرداد با فرمان شاه عزل شده بود.

این ادعاهای پسر آیت‌الله کاشانی حتی با گفته‌های خود پس از کودتا هم در تناقض است. او سه هفته پس از کودتا گفته بود ملت شاه را دوست دارد و بزرگ‌ترین اشتباه مصدق «اطاعت‌نکردن از اوامر شاه» بوده است.

او همچنین گفته بود مصدق برای برقراری جمهوریت می‌کوشید. او شاه را مجبور کرد ایران را ترک کند؛ اما شاه «با عزت و محبوبیت» چند روز بعد برگشت. کاشانی همچنین گفته بود «مصدق به من و کشورش خیانت کرد. طبق شرع شریف اسلامی مجازات کسی که در فرماندهی و نمایندگی کشورش خیانت کند مرگ است.»

سازمان سیا منتشر هر ساله اسنادی را از رده‌بندی محرمانه خارج می‌کند که برخی از آنها مربوط به کودتای ۲۸مرداد است. در این اسناد با جزئیات روند عملیات کودتا علیه مصدق شرح داده شده است. دولت آمریکا حتی سال ۲۰۰۰به صورت رسمی از ایران به علت مشارکت در کودتا علیه مصدق عذرخواهی کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)