روژی کورد: پس از آنکه عربستان سعودی روز یکشنبه ۱۳ دی ۹۴ در واکنش به آتش زدن سفارت کششورش در تهران، روابط دیپلماتیکش را با ایران قطع کرد، دفتر حج ایران در این کشور بازگشایی و تابلوی آن که پس از قطع روابط سیاسی دو کشور پایین آورده شده بود، دوباره نصب شد.

بنا بر گزارش خبرگزای ایسنا، ساختمان «بعثه» رهبر جمهوری اسلامی شامگاه جمعه ۲۰ مرداد، افتتاح و تابلوی آن از سوی عربستان سعودی نصب شد.

این دفتر در حالی بازگشایی شده که روابط سیاسی دو کشور همچنان قطع و سفارتخانه‌های آنها نیز تعطیل است.

دفتر امور حج ایرانی دو سال پیش پس از قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی با ایران تعطیل و تابلوی آن برداشته شده بود.

زائران ایرانی آخرین بار سال ۹۴ در مراسم حج شرکت داشتند. در آن زمان به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت در هنگام عبور زائران از منطقه منا، بیش از دو هزار تن جان خود را از دست دادند که بیش از ۴۶۰ تن از آنها ایرانی بودند.

پس از توافق برای اعزام حجاج ایرانی به عربستان در سال ۹۶، تهران از ریاض خواسته بود که هیئتی کنسولی از سوی ایران در زمان حج در این کشور مستقر شود تا مسائل کنسولی مربوط به شهروندان ایرانی را پیگیری کند. ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائر ایرانی در حج امسال شرکت می‌کنند.

عربستان سعودی برای حضور زائران ایرانی در مراسم حج شرط‌هایی تعیین کرده بود که از جمله آنها برگزاری دعای کمیل در فضای بسته است.

در همین حال نخستین دعای کمیل زائران ایرانی شامگاه پنج‌شنبه ۱۲ مرداد در فضای بسته برگزار شد. درگیری‌های لفظی مقامات دو کشور همچنان ادامه دارد.

با این حال وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد، در نشست کمیته اجرایی سازمان همکاری‌های اسلامی در استانبول، «یکدیگر را در آغوش گرفته»و گفت‌وگوی کوتاهی با هم داشتند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)