روژی کورد: مقتدی صدر، قدرتمندترین رهبر شیعیان عراق، طی مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط که روز جمعه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی منتشر شده است، مجددا خواستار انحلال حشدالشعبی شد.

صدر در بخشی از مصاحبه خود گفته است: “عراق باید از فرماندهی واحد نیروهای مسلح و مرکزیت در حکومت بهره‌مند شود، زیرا وجود دو ارتش «تبعات منفی» دارد.”

مقتدی صدر همچنین عربستان سعودی را «پدر پر قدرت»ین کشور بین ملت‌های عرب توصیف کرده است که برای برقراری «صلح در منطقه تلاش می‌کند».

رهبر جریان صدر اضافه کرده است که «در جریان ملاقات خود در جده و گفت‌و‌گوهای صریح احساس کرده که دیدگاه‌های یکسانی با ولیعهد عربستان دارد».

مقتدی صدر جمعه گذشته بلافاصله پس از بازگشت از جده در جمع هزاران تن از هواداران خود در بغداد گفت، حشد الشعبی باید برچیده و خلع سلاح شود و ایران نیز باید از مداخله در امور عراق دست بکشد.

حشد الشعبی نیروهای مردمی عراق با یاری‌رسانی به ارتش این کشور، از جمله در عملیات وسیع چند ماهه که به آزاد سازی موصل از تسلط داعش در این شهر مهم عراقی منجر شد، سهم زیادی داشته‌اند.

مقتدی صدر در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با الشرق الاوسط گفته است، در انتخابات آتی عراق ممکن است با حیدر العبادی نخست‌وزیر و نیز عمار حکیم ائتلاف کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفته گذشته در تهران ابراز امیدواری کرد که سخنان مقتدی صدر «اشتباهی» ترجمه شده یا درباره آن «اطلاع رسانی نادرست» صورت گرفته است.

بهرام قاسمی در عین حال گفته بود، سخنان مقتدی صدر را نباید جدی تلقی کرد. او درباره سفرهای اخیر مقامات عراقی به عربستان گفته بود، آن‌ها نباید برای سفر‌هایشان از ما اجازه بگیرند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)