روژی کورد: بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی هوانوردی که مقر آن در کاناداست، روز سه‌شنبه، ۱۷ مردادماه، دو کشور از چهار کشور عربی تحریم‌کننده قطر بخشی از قلمروی هوایی خود را به روی پروازهای مسافربری قطر گشوده‌اند.

این خبر پس از آن مخابره می‌شود که مدیرعامل شرکت هواپیمایی قطر به تازگی گفته بود که عربستان، امارات و بحرین با بستن آسمان خود برای روی قطر مقررات ایکائو را نقض کرده‌اند و این شرکت اقدام حقوقی متناسب انجام خواهد داد.

سه کشور مصر و بحرین و امارات متحده عربی دو ماه پیش با رهبری عربستان سعودی، همسایه عرب خود یعنی قطر را به تامین مالی گروه‌های افراطی و همچنین گرمی روابط با جمهوری اسلامی ایران متهم کردند.

این کشورها با تعیین شروطی ۱۳ گانه‌ اعلام کردند که شکستن محاصره تنها با اجرای این شرایط ممکن است.

تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع رابطه سیاسی با ایران، اخراج اعضای اخوان‌المسلمین و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله خواسته‌های این کشورهاست.

قطر با رد اتهامات این چهار کشور عربی، این شروط را رد کرده و آن را ناقض حاکمیت ملی خود قلمداد کردو

حال سخنگوی ایکائو اعلام کرده است که در پی تلاش‌های این سازمان بین‌المللی که مقر آن در شهر مونترئال کاناداست، از این میان دو کشور بحرین و امارات توافق کرده‌اند حریم هوایی خود را به روی خط هوایی قطر بگشایند.

شرکت هواپیمایی قطر که یکی از بزرگترین و پردرآمدترین شرکت‌های هواپیمایی جهان است به بیش از ۱۷۳ شهر جهان پرواز می‌کند. شرکت هواپیمایی قطر ۴۰ هزار کارمند دارد که ۲۴ هزار نفر از آنها در دوحه مقر اصلی این شرکت کار می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)