روژی کورد: مقامات اداری استان آگری در تکیه از شروع دیوارکشی بین ایران و ترکیه خبر دادند.

تصاویر منتشره در رسانه‌ها، بلوک‌هایی بتونی در نوار مرزی دو کشور را با عرض دو متر و ارتفاع سه متر نشان می‌دهند. این “دیوار امنیتی” قرار است مانع رفت و آمد پیکارجویان کرد، عبور و مرور قاچاقچی‌ها و مبادله کالای قاچاق از خطوط مرزی شود.

پس از انکه روزنامه حریت در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد این کشور گزارش داد که این کشور قصد دارد که ۷۰ کیلومتر از منطقه مرزی “آغری” و “ایغدیر” دیوار کشیده می‌شود و مناطق دیگر به شیوه‌های دیگر کنترل می‌شوند. از جمله قرار است که بزرگراه میان استان شرقی “تونجلی” و استان “الازیغ” مجهز به دوربین مداربسته شود، یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه ایران سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت به خبرگزاری جمهوری اسلامی – ایرنا – گفت که تهران از طرح ترکیه برای احداث دیوار در مرز با ایران آگاه است.

ترکیه هم اینک در حال دیوارکشی در مرز با سوریه نیز هست تا جلوی ورود آوارگان جنگی و نیروهای افراطی به این کشور را بگیرد. وزیر دفاع ترکیه پیش‌تر گفته بود که ۶۸۰ کیلومتر از این دیوار ۸۲۸ کیلومتری به اتمام رسیده است.

دلیل این اقدام ترکیه جلوگیری از ورود نیروهای “پ ک ک” اعلام شده است.

در گزارش “حریت” آمده است که بین ۸۰۰ تا یک‌هزار نیروی مسلح وابسته به “پ ک ک” در مناطق مرزی مستقر هستند.

به گفته مقامی ایرانی که نامش فاش نشده است، دولت ترکیه این اقدام را به منظور تدابیر امنیتی در مرزهای خود با ایران انجام می‌دهد. این منبع آگاه همچنین گفت که ایران از این اقدام ترکیه استقبال می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)