روژی کورد: بالاخره پس از دخالتهای وسیع پشت پرده علی خامنه ای در انخاب وزرای کابینه دوم روحانی، وزرای پیشنهادی وی معرفی شدند.

در این کابینه حسن روحانی،علیرغم درخواست و نامه های فعالین حقوق زنان و نیز نمایندگان مجلس، هیچ وزیر زنی در این کابینه حضور ندارد.

یکی از نکات قابل تأمل در لیست وزرای پیشنهادی روحانی، وجود اشخاصی همچون سید علیرضا آوایی است که از سوی اتحادیه اروپا به دلیل نقض تحریمها در لیست تحریم این اتحادیه قرار گرفتهاست.

نکته قابل تامل دیگر در این کابینه، وجود افرادی همچون محمود علوی، به عنوان وزیر اطلاعات می باشد که نشانگر تاکید و ادامه روند اعدامها و سرکوبها و نیز ترورها در داخل و خارج از ایران می باشد.

در ذیل به بررسی وزرای پیشنهادی روحانی پرداخته ی شود:

وزارت اطلاعات:

محمود علوی گزینه پیشنهادی برای وزارت اطلاعات است. او در کابینه پیشین نیز این سمت را بر عهده داشت.

ابقای علوی به معنای تلاش روحانی بر سرکوبهای بیشتر داخلی و نیز ادامه روند اعدامهای خودسرانه در داخل می باشد.

سمتهای علوی پس از انقلاب:

نماینده ستاد مرکزی انقلاب اسلامی در جنوب فارس در سال ۱۳۵۸–۱۳۵۷
نماینده دفتر امام خمینی در لامرد در سال ۱۳۵۹–۱۳۵۸
نماینده دوره‌های اول، دوم، چهارم و پنجم شهرستان لامرد درمجلس شورای اسلامی
مخبر و سخنگوی کمسیون شوراها و امور داخلی، کمسیون خاص وظیفه عمومی، کمسیون خاص وظایف و اختیارات ریاست جمهوری در دوره‌های اول و دوم مجلس شورای اسلامی
معاونت نظارت و بازرسی و معاونت روابط عمومی و تبلیغات سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال‌های ۶۸ تا ۷۰
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با حکم رهبر جمهوری اسلامی، سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۸
نماینده استان تهران درمجلس خبرگان رهبری
علوی یک بار رد صلاحیت را نیز در کارنامه خود دارد. در جریان نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، و میان دوره‌ای این دور از مجلس، سید محمود علوی برای کاندیداتوری ثبت نام کرد که هر دو بار از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد. او در ۲ اسفند ۱۳۹۰ اعلام کرد: «به استناد بند ۱ ماده ۲۸ قانون اساسی مبنی بر «عدم التزام عملی به اسلام و نظام» رد صلاحیت شدم.»

وزارت فرهنگ و ارشاد:

عباس صالحی چنانچه رأی اعتماد مجلس را کسب کند، جانشین رضا صالحی امیری خواهد شد که در دولت یازدهم سمت وزارت فرهنگ را بر عهده داشت. صالحی در دولت پیشین روحانی معاون فرهنگی وزارت ارشاد بود. پس از استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد، او به طور موقت به سرپرستی این وزارتخانه منصوب شد و تا زمانی که مجلس به صالحی امیری رأی اعتماد داد، در این سمت بود.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

محمدجواد آذری جهرمی با ۳۶ سال سن جوان‌ترین وزیر پیشنهادی روحانی است. او فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق قدرت است و به عنوان معاون وزیر ارتباطات در دولت پیشین فعالیت داشت. آذری جهرمی همچنین رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت است که یکی از زیرمجموعه‌های این وزارتخانه به شمار می‌رود.

وزارت آموزش و پرورش:

محمد بطحایی به جای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی پیشنهاد شده که در دولت قبل وزیر آموزش و پرورش بود. او رئیس مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه بوده و و سرپرست سابق وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی و همچنین سازمان برنامه و بودجه بوده است. بطحایی دارای کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است و ۵۴ سال دارد.

وزارت امور خارجه:

محمد جواد ظریف، همچنان که انتظار می رفت، به ویژه با موفقیتهای وی در زمینه لابیگری و نیز نفوذ در شخصیتهای سیاسی ای همچون فدریکا موگرینی و نیز سابقه دوستی با بخش اعظمی از سیاسیون امریکا و جهان به علت زندگی در امریکا، دوباره به ریاست این وزارتخانه انتخاب شده است.

ریف به مدت ۵ سال (از ۱۴ مرداد سال ۱۳۸۱ تا ۵ تیر سال ۱۳۸۶) سفیر و نمایندهٔ دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بوده‌است.

ظریف تاکنون بیش از ۵۰ بار دیدار با وزیر خارجه آمریکا دیدار داشته است و اولین مسئول ایرانی بود که با رئیس جمهور وقت امریکا دیدار داشته و با وی دست داده است.

ظریف در سال ۲۰۱۵ از سوی مؤسسه انگلیسی «گلوبال ریسک اینسایتس» به عنوان ریسک‌پذیرترین سیاستمدار جهان انتخاب شد. طی مذاکرات برجام افرادی کنار دکتر ظریف حضور داشتن که به دارودسته نیویورکی ها معروف شدند که مورد حمایت بنیاد راکفلر نیز بود.

وی به اقتضای حضور و همچنین فعالیت دیپلماتیک طولانی مدت در آمریکا، ارتباط گسترده‌ای با جامعه آمریکا و محافل سیاسی و علمی این کشور داشته است. روزنامه هرالدتریبون، در مقاله‌ای به قلم «وارن هوگ»، به حضور گسترده محمد جواد ظریف در مجامع عمومی آمریکا اشاره می‌کند:

«محمد جواد ظریف به اندازه‌ای در دانشگاه‌ها، محافل عمومی سیاسی و اجتماعی حضور پیدا می‌کند که لیزا اندرسون، رئیس دانشکده امور بین‌الملل دانشگاه کلمبیا از وی پرسیده است که آیا قصد شرکت در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا را دارد؟»

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:

امیر سرتیپ امیر حاتمی به عنوان جانشین پاسدار حسین دهقان برای وزارت دفاع پیشنهاد شده است. او آبان‌ماه سال ۹۳ به عنوان جانشین وزیر دفاع منصوب شد.

حاتمی پیش از آن جانشینی معاونت ارکان و امور مشترک ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشت.

او پیش از انتصاب به عنوان جانشین وزیر دفاع در آبان ۱۳۹۲، جانشین معاونت ارکان و امور مشترک ستاد کل نیروهای مسلح بود.

این انتخاب روحانی موجب شد پس از مدت ها یک وزیر دفاع از ارتش برای تصدی این سمت انتخاب شود.

وزارت دادگستری:

علیرضا آوایی ۶۱ ساله گزینه پیشنهادی برای وزارت دادگستری است. او رئیس دفتر بازرسی ویژه حسن روحانی بوده و پیش‌تر سمت ریاست کل دادگستری استان تهران را بر عهده داشته است.

وی عضو مؤسس و رئیس هیئت امنای انجمن حقوق شناسی است که اولین نهاد مدنی ملی و فراصنفی در نظام حقوق ایران است.

او پیشتر معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور و رئیس کل سابق دادگستری استان تهران بوده است و پس از آن به عنوان مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات منصوب شد.

برادر او، احمد آوایی در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده دزفول در مجلس فعالیت داشت. ۶ سال پیش اتحادیه اروپا علیرضا آوایی را به اتهام “نقض گسترده حقوق شهروندان ایرانی” در فهرست تحریم‌های خود جای داد.

وزارت کشور:

عبدالرضا رحمانی فضلی، جنجالی‌ترین چهره فهرست وزرای پیشنهادی روحانی است. او در دولت پیشین نیز وزیر کشور بود که عملکردش انتقادهای زیادی را برانگیخت. شماری از نمایندگان مجلس پیش‌تر هشدار داده‌اند که مجلس به او رأی اعتماد نخواهد داد.

وی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی، رئیس شورای امنیت کشور، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و نماینده رئیس جمهور در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه خود دارد.

از مهمترین سوابق اجرایی وی می‌توان به ریاست دیوان محاسبات کشور، نماینده دوره چهارممجلس شورای اسلامی از شهرستان شیروان و قائم‌مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین معاون اجتماعی، فرهنگی رسانه‌ای در دوره ریاست علی لاریجانی در سازمان صدا و سیما، اشاره کرد.

در دوره نخست ریاست جمهوری حسن روحانی، این شائبه مطرح شده است که سپردن وزارت کشور به رحمانی فضلی، شرط علی لاریجانی (رئیس وقت مجلی شورای اسلامی) جهت اخذ رای اعتماد مجلس به سایر وزرای پیشنهادی روحانی بوده است.

انتخاب مجدد رحمانی‌ فضلی و همچنین نبود هیچ وزیر پیشنهادی زن در فهرست، دو انتقاد عمده‌ای است که اصلاح‌طلبان متوجه روحانی کرده‌اند.

وزارت امور اقتصادی و دارائی:

مسعود کرباسیان، ۶۱ ساله و گزینه پیشنهادی به جای علی طیب‌نیا. او دارای دکترای مدیریت بازرگانی است. در دولت پیشین کرباسیان معاونت وزیر اقتصاد و ریاست کل گمرک را بر عهده داشت.

و دکتری مدیریت و برنامه ریزی است. بیش از ۱۲ کتاب از وی چاپ شده که مشهورترین آنها دو مجموعه کتاب در خصوص جهانی شدن است که کرباسیان از استیگلیتز و بهاگواتی از مشهورترین اقتصاددانان این حوزه در جهان ترجمه کرده است.

سابقه اجرایی کرباسیان هم بسیار طولانی است. وی یک مدیر تکنوکرات در ساختار جمهوری اسلامی بوده که سال های سال در حوزه های مختلف بدور از التهابات سیاسی مدیریت کرده است. او معاون وزیر صنعت، معاون وزیر نفت، معاون وزیر بازرگانی و معاون وزیر اقتصاد بوده است. به این ترتیب می توان گفت او شناخت دقیقی از حوزه های مختلف در اقتصاد کشور دارد.

آخرین سمت کرباسیان، معاونت علی طیب نیا و ریاست گمرک کل کشور بود که توانست تحولی مهم در گمرک را رقم بزند.

وزارت نیرو:

هدایت وزارت نیرو در دولت پیشین بر عهده حمید چیت‌چیان بود. در دولت دوازدهم حبیب‌الله بیطرف گزینه پیشنهادی روحانی برای این وزارتخانه است. او که مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران دارد در دولت‌های هفتم و هشتم به عنوان وزیر نیرو فعالیت داشت. بیطرف از سال ۹۵ تا کنون معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت را برعهده دارد.

وزارت ورزش و جوانان:

مسعود سلطانی‌فر مجددا برای وزارتخانه ورزش و جوانان پیشنهاد شده است. او ۵۸ ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. سلطانی‌فر در ابتدای تشکیل دولت یازدهم به عنوان وزیر پیشنهادی همین وزارتخانه به مجلس نهم معرفی شد که مجلس به او رأی اعتماد نداد. در پی آن محمود گودرزی اداره این وزارتخانه را تا زمان استعفایش بر عهده داشت. پس از استعفای او، سلطانی‌فر مجددا به مجلس پیشنهاد شد که این بار رأی آورد.

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی:

حسن قاضی‌زاده هاشمی، پزشک متخصص چشم و وزیر بهداشت در دولت قبلی. او که صاحب یک بیمارستان خصوصی است در سال ۹۳ عمل چشم‌ میرحسین موسوی و یک سال بعد عمل چشم مهدی کروبی، رهبران در بند جنبش سبز را انجام داد.

وزارت نفت:

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت پیشین بار دیگر برای ادامه فعالیت در همین سمت به مجلس پیشنهاد شده است. او در سه دوره به عنوان وزیر نفت، در دو دوره به عنوان وزیر نیرو و در دو دوره دیگر به عنوان وزیر جهاد سازندگی سابقه کار داشته است. زنگنه ۶۵ سال دارد و مسن‌ترین نامِزد پیشنهادی در فهرست روحانی است.

ی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه تهران است و فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در کابینه محمدعلی رجایی، در جایگاه معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیآغاز نمود. در دولت‌های سوم و چهارم به نخست‌وزیری میرحسین موسوی؛ ۵ سال وزیر جهاد سازندگی و یک سال نیز وزیر نیرو بود. در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی؛ ۸ سال بعنوان وزیر نیرو فعالیت کرد و در دولت‌های هفتم و هشتم به ریاست محمد خاتمی؛ نیز ۸ سال عهده‌دار وزارت نفت بود.

وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی:

علی ربیعی در دولت قبلی نیز وزیر کار کابینه روحانی بود. آذرماه سال ۹۳ نمایندگان برای پرسش و پاسخ ربیعی را به مجلس دعوت کردند که او در نهایت توانست با پاسخ‌هایش نمایندگان را قانع کند. ربیعی سابقه عضویت در سپاه پاسداران را دارد.

وزارت راه و شهرسازی:

گزینه پیشنهادی برای این وزارتخانه عباس آخوندی است که در دولت قبل هم همین سمت را عهده‌دار بود. در دوره پیشین او دو بار استیضاح شد که هر دو مرتبه استیضاح آخوندی رأی لازم در مجلس شورای اسلامی را نیاورد و او در سمتش باقی ماند. فروردین امسال در جریان خریداری هواپیماهای جدید توسط ایران، آخوندی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار میکروفون او را با عصبانیت از دستش گرفت که این موضوع در رسانه‌ها بازتاب یافت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت

محمد شریعتمداری گزینه پیشنهادی برای این وزارتخانه است که اگر رأی اعتماد بیاورد جانشین محمدرضا نعمت‌زاده خواهد شد. او که مدرک دکترای مدیریت دارد، معاون اجرایی روحانی در دولت یازدهم بود. شریعتمداری در دولت محمد خاتمی وزیر بازرگانی بود. علی خامنه‌ای طی حکمی در سال ۸۵ شریعتمداری را عضو شورای راهبردی روابط خارجی کرد. او همچنین جانشین رئیس‌جمهور در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور است.

وزارت جهاد کشاورزی:

محمود حجتی، ۶۲ ساله در دولت قبلی نیز در همین سمت فعالیت داشت. او دارای مدرک مهندسی عمران است. در دوره اول ریاست‌جمهوری خاتمی، محمود حجتی به عنوان وزیر راه و ترابری و در دوره دوم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی در کابینه حضور داشت.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)