مروفایتی: بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان-روژهلات، عبدالله عبدالله زاده فرزنده حسن مشهور به عبدالله نیژاوه، پدر یک فعال سیاسی کورد، در تاریخ ۴/۵/۱۳۹۶ مجددا به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان سردشت احضار شد .

این شهروند کورد که کشاورز و ساکن شهر نلاس از توابع شهرستان سردشت، میباشد، به دلیل فعالیت های سیاسی پسرش “اسو عبدالله زاده “در طول دو سال گذشته برای چندمین بار به دادگاه انقلاب احضار و مورد بازجویی و بی حرمتی قرار گرفته است.

آسو که عضو یکی از احزاب کورد مخالف رژیم ایران می باشد، به دلیل فشار نهادهای امنیتی، سال ۲۰۱۵ ناچار به ترک ایران شده است.

وی با متواری شدن به خارج از کشور نیز، به فعالیتهای سیاسی خود ادامه داده است، گفته می شود ادامه این فعالیتهای سیاسی، سبب بروز فشار از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بر خانواده اش شده است.

بنا بر گزارش یک منبع مطلع، دادستان سردشت، طی جلسه بازجوئی عبدالله عبدالله زاده، خواستار دریافت اطلاعات شخصی درباره سو شده و وی را تهدید نموده است که برای دیپورت کردن فرزندت از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

افزایش فشار بر خانواده های فعالین سیاسی در کوردستان در حالیست که بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات به نقل از بخش فارسی مرکز روژی کورد، در یکی از روستاهای بخش سرشیو، عناصر تروریستی سپاه پاسداران یک دختر بچه ٣ ساله را به گروگان گرفتند.

این اقدام نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران، در کوردستان، طی ۲۵ سال گذشته بی سابقه بوده است اما در سالهای اولیه شروع انقلاب اسلامی در ایران تا اواسط دهه ۶۰، مواردی از این قبیل، دیده شده است.

بنا بر این گزارش، عناصر تروریستی سپاه پاسداران رژیم ایران به منظور اعتراف گیری از یک خانواده در روستای حاجی ممدان سقز اقدام به گروگانگیری کردند.

به گفته‌ی شاهدان عینی، عناصر سپاه پاسداران از یکی از اهالی روستا خواسته بودند که در رابطه با حضور پیشمرگه‌های کورد به آنان اطلاع دهد، اما به دلیل سر باز زدن این فرد، عناصر سپاه زک دختر بچه ٣ ساله را برای مدتی به عنوان گروگان پیش خود نگه داشته بودند.

این منبع همچنین افزوده است: “پدر و مادر این کودک به دنبال اعتراض به این عمل غیرانسانی نیروهای سپاه، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
منابع روژی کورد اعلام کردند، که اقدام عناصر سپاه به منظور اعترافگیری از افراد خانواده این کودک و ایجاد رعب و وحشت در میان اهالی روستا بوده است.”

یکی از اهالی روستا به خبرنگار روژی کورد اعلام کرد، که بعد از نیم ساعت عناصر سپاه این کودک را به خانواده‌اش پس دادند و آنها را تهدید کرد‌ه‌اند که از هرگونه سخن گفتن در این باره خودداری کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)