روژی کورد: کور قطر، روز دوشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی از شکایت این کشور علیه سه کشور از چهار کشور عربی تحریم کننده قطر، در سارمان تجارت جهانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قطر در شکایتی که از عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین به سازمان تجارت جهانی کرده، نوشته است که این کشورها قوانین و پیمان‌های تجاری بین‌المللی را «نقض» کرده‌اند.

بر اساس این گزارش،‌ قطر در شکایت‌نامه خود به سازمان تجارت جهانی درخواست انجام رایزنی‌های رسمی با عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین را ارائه کرده است؛ قدمی که می‌تواند راهی جدید برای مذاکره با این کشورها بگشاید.

قطر در این زمینه با انتشار بیانیه‌ای گفته که خواستار «رایزنی و گفت‌وگوی شفاف با کشورهای محاصره‌کننده» است.

بنا بر آیین‌نامه سازمان تجارت جهانی، طرفین مناقشه ۶۰ روز فرصت دارند تا اختلافات خود را از طریق مذاکره حل کنند و در صورت شکست مذاکرات، قطر می‌تواند برای تشکیل هیئتی مستقل درخواست بدهد. چنین هیئتی می‌تواند برای سه کشور یادشده، در صورت برچیده نشدن تحریم‌ها، مجازات‌هایی در نظر بگیرد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، از روز ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ شسی، مناسبات دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و آن کشور را از زمین و هوا و دریا تحت تحریم قرار دادند.

این چهار کشور، قطر را متهم می‌کنند که «از گروه‌های افراطی و تروریستی» حمایت می‌کند. قطر ضمن رد این اتهام‌ها می‌گوید که تحریم‌های اعمال‌شده «با انگیزه سیاسی» انجام شده‌است.

در پی این تحریمها، شرکت هواپیمایی قطر نیز که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در نوع خود در خاورمیانه است ناچار شده است مسیرهای پروازی خود را به حریم هوایی ایران و برخی کشورهای دیگر تغییر دهد.

جمهوری اسلامی اعلام کرده است که میزان صادراتش به قطر را تا ۱۰ برابر افزایش خواهد داد.

صدور فراوان کالا از ایران به قطر، گرانی جدیدی را در ایران نیز سبب شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)