روژی کورد: علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه، ۹ مردادماه ۳۹۶ شمسی، از شکایت ایران از امریکا به اتهام نقض برجام خبر داد.

وی گفت: “گفت: «درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا باید شکایتی به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود که این موضوع صورت گرفته است».

لاریجانی با بیان اینکه برخی از تحریمهای امریکا علیه ایران، نقض برجام است گفت: «در جلسه هیئت نظارت هسته‌ای، بحث مفصلی در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا صورت گرفت و دقیقا چگونگی و میزان تحریم‌ها تحلیل شد».

لاریجانی تأکید کرد: «درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا، علاوه بر اینکه اقدامات دیپلماتیک صورت بگیرد، باید شکایتی نیز به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود که این موضوع صورت گرفته است و در این راستا اطلاعیه‌ای که از سوی کمیسیون مربوطه صادر شده، بیانگر این است که آمریکایی‌ها تخلفاتی در اجرای برجام داشته‌اند و برخی از کشورها به صورت بسیار صریح بیان کردند که اقدامات آمریکا نقض برجام محسوب می‌شود و در جلسه بعدی این موضوعات در سطح وزرا بررسی می‌شود».

او همچنین به کلیات طرحی در رابطه با “مقابله با اقدامات آمریکا” اشاره کرد که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تصویب رسیده و این کمیسیون اینک در حال بررسی جزئیات آن است.

مجلس نمایندگان آمریکا، روز سه‌شنبه ۳ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، طرح تحریم‌های جدید ایران، روسیه و کره شمالی را با اکثریت قاطع آرا تصویب کرد.

۴۱۹ عضو مجلس نمایندگان آمریکا به این طرح رأی مثبت دادند و ۳ تن با آن مخالفت کردند.

روز پنج شنبه ۵ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، مجلس سنای آمریکا نیز طرح تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی را با رای قاطع تصویب کرد.

تصویب ابن تحریمها از سوی سنا، پوتین را بشدت خشمگین کرده است.

بنا بر گزارش رویترز، مجلس سنا با ۹۸ رای موافق در مقابل دو رای مخالف طرح مجلس نمایندگان در خصوص تحریم‌های تازه علیه سه کشور ایران، روسیه و کره شمالی را تصویب کرد.

این طرح نسخه تازه ای از طرح سنای آمریکا است که در ۲۵ خردادماه با ۹۸ رای موافق و ۲ رای مخالف تصویب شد.

تحریم‌های ایران سه حوزه “حقوق بشر”، “مبارزه با تروریسم” و “برنامه موشکی” جمهوری اسلامی را شامل می‌شود.

افراد و نهادهایی که متهم به نقض حقوق بشر، نقض فروش سلاح‌های سنگین به ایران، دست داشتن در بر هم زدن ثبات منطقه و توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی هستند، در فهرست تحریم‌های جدید ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

بر اساس این تحریم‌ها، رئیس جمهوری ایالات متحده موظف است در عرض ۹۰ روز، فرماندهان و وابستگان به سپاه پاسداران و بازوی برون‌مرزی آن، سپاه قدس را نیز به عنوان “حامیان تروریسم” در فهرست تحریم‌های جدید قرار دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)