زبانهای دیگر
پخش
ماهنامه‌
مصاحبه‌
مقالات
گزارش
خاورمیانه‌
جهان
کوردستان
اصلی
‎خانه خاورمیانه‌ ایران امریکا خواستار بازدید از تأسیسات نظامی ایران شد
خاورمیانه‌ایرانخبر
امریکا خواستار بازدید از تأسیسات نظامی ایران شد
مرداد ۵, ۱۳۹۶۰۲۳۸
‎انتشار در فیسبوک Tweet on Twitter

أحدث المنجزات الدفاعیه الإیرانیه..
روژی کورد: در عین اینکه احتمال تصویب نهایی تحریمهای امریکا علیه ایران و به ویژه قرار دادن نام سپاه پاسداران درلیست گروههای تروریستی امریکا وجود دارد، امریکا خواستار بازدید از تأسیسات نظامی ایران است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات ایالات متحده گزارش داد که دولت دونالد ترامپ برای محک زدن توافق هسته ای با ایران قصد دارد تا از سایت‌های نظامی «مشکوک» این کشور بازرسی کند.

بر اساس این گزارش دولت آمریکا همچنین در تلاش است تا آنچه را که آقای ترامپ «اشکالات جدی» برجام می نامد برطرف یا از این توافق خارج کند.

بر اساس این گزارش رد درخواست بازرسی از سوی ایران بهانه ای محکم برای آقای ترامپ است تا ایران به نقض توافق متهم کند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، طرح آقای ترامپ شامل رایزنی با کشورهای اروپایی جهت جلوگیری از «بازگشت ایران به توسعه هسته ای ظرف ده سال» نیز خواهد بود.

ایالات متحده برای بازرسی تاسیسات نظامی ایران باید نظر مثبت آژانس بین المللی انرژی هسته ای و سایر طرف‌های مذاکرات هسته‌ای را جلب کند. در صورت موافقت تمام بازیگران برجام نیز به احتمال قریب به یقین چنین درخواستی از سوی ایران رد خواهد شد.

دولت آمریکا دوره های ۹۰ روزه را برای تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای برجام معین کرده است. بنابراین موضوع این بازرسی ها می تواند در تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده برای اعلام پایبندی یا عدم پایبندی به توافق برجام در سه ماه آینده موثر باشد.

با وجود اینکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای در گزارش‌های دوره‌ای خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است. با این حال، رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر گفته بود اگر می‌توانستم ۱۸۰ روز پیش عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام می‌کردم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)