روژی کورد: وزارت امور خارجه ایالات متحده پرتاب آزمایشی موشک ماهواره بر سیمرغ توسط ایران را اقدامی تحریک کننده ، ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و همچنین بر خلاف روح برجام خواند.

موضع وازرت خارجه امریکا پس از آن صورت گرفت که ایران روز پنجشنبه ۵ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، اعلام کرد پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر «سیمرغ» با موفقیت انجام شده است.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما باور داریم که آنچه در شامگاه و صبح امروز روی داد نقض روح توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده است.»

شبکه فاکس نیوز روز چهارشنبه، پیش از پرتاب این موشک ماهواره بر از قول دو مقام رسمی ایالات متحده از قصد ایران برای آزمایش این موشک ماهواره بر و از اخطار سازمانهای اطلاعاتی آمریکا در اینباره خبر داد و گفت که در حالی که ایران اصرار دارد برنامه های فضایی این کشور صلح آمیز است، مقامات آمریکایی بارها گفته اند که تکنولوژی مورد استفاده در پرتاب ماهواره به مدار زمین، می تواند برای ساختن موشک های بالستیک قاره پیما نیز کاربرد داشته باشد؛ شماری از مقام‌های آمریکایی می‌گویند چنین موشک‌هایی قادر به هدف گرفتن ایالات متحده هستند.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران از هرگونه فعالیت مرتبط با طراحی موشک‌های بالستیکِ قادر به حمل کلاهک هسته‌ای منع شده است. تهران و مسکو می‌گویند برنامه موشکی ایران به هیچ وجه ناقض این قطعنامه نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)