مگان نانکابیروا (چپ) و پارتنرش لیدیا نابوکنیا در محله همجنسگرایان (گی ویلج) در منچستر

مگان و پارتنرش لیدیا پس از اینکه رابطه آن‌ها برای دیگران آشکار شد و مورد پیگیرد گروهی خشمگین قرار گفتند خانه و کاشانه خود را به مقصد انگلستان ترک کردند.

مگان، ۳۰ ساله قهرمان تنیس و ستاره مسابقات کشورش بود. تا اینکه #لزبین بودن او برای دیگران آشکار شد و این پایان اعتبار حرفه‌ای او بود. او که تازه از مسابقات ۲۰۱۴ کشورهای مشترک‌المنافع در گلاسگو به اوگاندا بازگشته بود و هنوز ویزایش اعتبار داشت، برای حفظ جان خود به همراه پارتنرش به انگلستان رفت.

لیدیای ۳۴ ساله می‌گوید: «در کشورمان نمی‌توانیم همدیگر را ببوسیم، نمی‌توانیم همدیگر را بغل کنیم، نمی‌توانیم عشق را نشان دهیم. اما وقتی به منچستر آمدم، به اصطلاحا دهکده همجنسگراها، با خودم گفتم، خیلی خب، اینجا دیگر جرم نیست و هیچ کس به آن‌ها [همجنسگراها] حمله نمی‌کند.»

این زوج اوگاندایی استثنا نیستند. سالانه صدها نفر بر مبنای #سکشوالیته خود در انگلستان درخواست#پناهجویی می‌کنند. ارقام حدودی سازما‌های خیریه بیانگر حمایت از سالانه ۱۵۰۰ پناهجوی #ال‌جی‌بی‌تیتازه وارد و قدیمی است.

علیرغم آنکه از همجنسگرایی نیم قرن پیش جرم‌زدایی شد، تبعیض همچنان وجود دارد و #پناهجویان نیز از این امر مستثنی نیستند.

به پناهجویانی که تمکن مالی ندارند محل زندگی و کمک نقدی اندکی کمتر از ۳۷ پوند تعلق می‌گیرد. خانواده‌ها در یک مکان اسکان می‌یابند اما دولت پارتنر بودن مگان و لیدیا را به رسمیت نشناخت و یکی از آن‌ها را به لیورپول و دیگری را به منچستر فرستاد. در نتیجه آن‌ها باید هر هفته باید بین تهیه غذا و خرید بلیط قطار برای دیدن هم یکی را انتخاب کنند.

این زوج در زمان تسلیم درخواست #پناهندگی برای اثبات #همجنسگرا بودن و پارتنر بودن و اثبات خطری که در کشورشان تهدیدشان می‌کند، با مشکل مواجه شدند.

به گفته لیدیا آن‌ها عکس‌های قدیمی از با هم بودنشان می‌خواستند که رابطه‌شان را ثابت کند. اما از آنجاییکه آن‌ها آمادگی اش را نداشتند ارائه سند غیرممکن بود. درخواست آن‌ها رد شد و آنها به این حکم اعتراض کردند.

پس از رفع احتمال اخراج از کشور نهایتا در ماه ژوئن دادگاه استیناف با درخواست پناهندگی آن‌ها موافقت کرد. این موافقت به آن‌ها اجازه می‌دهد که در انگلستان کار کنند، با هم زندگی کنند و همانطور که خودشان راغب هستند با هم ازدواج کنند.

لیدیا اکنون می‌تواند فرزندان خود را به انگلستان بیاورد. پس از فرار از #اوگاندا او دو سال است که فرزندان خود را ندیده است.

مگان پارتنر خود را در خلال بازی‌های تنیس ملاقات کرد و عاشقش شد. اما آن‌ها بخاطر مجازات حبس ابد و نیز آمار بالای جرایم برخاسته از نفرت علیه #همجنسگرایان ناچار به مخفی کردن #عشق و#رابطه خود بودند.

اما او با شور و شعف فراوان از مسابقات بین‌المللی در #انگلستان به کشورش بازگشت. سهل انگاری در قفل کردن در آپارتمان باعث شد یکی از دوستان مگان زمانی که آن دو هنوز در تخت خواب بودند سرزده به داخل خانه بیاید و با فریادهایش همسایه‌ها را از کشف خود باخبر کند.

مگان کمک کرد که لیدیا از پنجره پشتی فرار کند و خودش هم از در ساختمان پا به فرار گذاشت. او به یاد می‌آورد که لحظاتی در بین بوته‌ها پنهان شده بود و مردم خشمگین در خیابان به دنبال آن‌ها می‌دویدند. و آنجا دانست که کشورش دیگر برای او امن نیست. اگر این مردم او را زنده بگذارند باید باقی عمر را در #زندان سپری کند.

اکنون او دیگر مطمئن است کسی نمی‌تواند #امنیت را از آنان سلب کند و با #شجاعت تمام داستان خود را با غرور و آشکار بازگو کرده است.

منبع: گاردین
تصویر: مگان نانکابیروا (چپ) و پارتنرش لیدیا نابوکنیا در محله همجنسگرایان (گی ویلج) در منچستر

با #شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی همراه شوید:
🌈💙 https://t.me/Iran6Rang
🌈💙 https://www.facebook.com/6rang.Iran
🌈💙 https://www.instagram.com/6rangiran
🌈💙 https://www.youtube.com/user/6rangIran
🌈💙 https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com