عسگر اکبرزاده، فعال مدنی در شهر اهر، از سوی دادگاه انقلاب این شهرستان احضار شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، طبق احضاریه ارسال‌شده به عسگر اکبرزاده، این فعال مدنی می‌بایست ۱۷ مردادماه در دادگاه انقلاب اهر حاضر شود.

این فعال مدنی به همراه چند تن دیگر از شهروندان و فعالین مدنی در پرونده‌ای مشترک به «عضویت در دستجات مخالف نظام به‌قصد برهم زدن امنیت کشور» متهم شده است.

اولین جلسه حضور جهت رسیدگی در این پرونده نیز قرار بود در ۲۶ فروردین امسال برگزار شود که در پی تغییر شعبه رسیدگی از دادگاه انقلاب اهر به شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز و به دلیل اعتراض و عدم تن‌دهی احضار شدگان به این تصمیم لغو شده بود.

گفته می‌شود که علت احضار این فعالین شرکت در مراسم زبان مادری در سال ۹۲ است که در شهر اهر توسط فعالین ملی برگزار شده بود. در پی یورش نیروهای امنیتی به این مراسم، دستکم ۱۰۰ نفر از فعالین در این مراسم بازداشت و با پرونده‌های سیاسی و امنیتی روبه‌رو شدند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که به اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com