روژی کورد: پس از انکه علی خامنه ای، واستار حمایت از مسلمانان در کشمیر و میانمار شد و طی یک حمله در کشمیر هندوستان ۶ زائر هندو کشته شدند، اینک رئیس کمیته روابط خارجی مجلس جمهوری اسلامی خواستار ایجاد دردسر برای آمریکا شده است.

مرتضی صفاری نطنزی، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس جمهوری اسلامی، به مسئولان جمهوری اسلامی توصیه کرد به‌گونه‌ای اقدام کنند که آمریکا نگران شود.

وی پیشنهاد کرده است تا اموار امریکا مصادره شود و گفته است “باید برای امریکا دردسر ساخت”.

گفته های وی در واکنش به تشدید تحریم‌های ایران از سوی آمریکا است که گفته می شود در این رابطه طرحی نیز توسط “مرکز پژوهش‌ها” تهیه شده است اما صفاری این طرح را بدون اثر می داند.

بنا بر ادعای مرتضی صفاری نطنزی، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس این طرح هنوز در کمیسیون امنیت ملی مطرح نشده «و فقط در سطح هیأت رئیسه کمیسیون و جمعی از اعضای فراکسیون‌های سیاسی و حزبی مجلس مشورت شده است.»

صفاری نطنزی مدعی شد که این طرح تاثیرگذار نیست و جمهوری اسلامی باید برای مقابله با سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران، روش دیگری را دنبال کند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس همچنین از مسئولان خواست «روی نقاطی دست بگذارند که آمریکایی‌ها هم واقعا نگران شوند.»

به باور او اسرائیل پاشنه آشیل آمریکا در منطقه است. او یکی از سیاست‌های تولید نگرانی برای آمریکا را اعمال فشار بر دولت اسرائیل دانست و گفت: «تلاش و توجه ما این باشد که این رژیم را هدف تهاجم سیاسی و روانی قرار دهیم تا آن‌ها احساس خطر کنند.»

به موازات تهاجم سیاسی و روانی به دولت اسرائیل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس خواستار تقویت مناسبات جمهوری اسلامی با کشورهای آمریکای لاتین شد. صفاری نطنزی مدعی شد که حضور ایران در ونزوئلا «خیلی باعث ناراحتی آمریکایی‌ها» شد و از وزارت امور خارجه ایران خواست تا حضور و فعالیت خود در کشورهای پیرامونی ایالات متحده آمریکا را افزایش دهد.

صفاری نطنزی در واکنش به توقیف اموال جمهوری اسلامی از سوی آمریکا خواستار توقیف اموال آمریکا شد. او گفت: «آن‌ها [آمریکایی‌ها] منافع ما را در منطقه تحت‌الشعاع قرار داده‌ و صدمه زده‌اند تا حدی که برخی نیروهای ما در کشورهای منطقه به شهادت رسیده‌اند.»

او با اشاره به نقش آمریکا در عراق، یمن و سوریه خواستار توقیف اموال آمریکا در منطقه با “نیابت قضایی” شد. به موازات خواست “توقیف اموال آمریکا” در منطقه، صفاری نطنزی از مسئولان جمهوری اسلامی خواست که از “حوزه دلار” خارج شده و از واحد پولی یورو استفاده کرده و با کشورهای روسیه و چین تبادل ارزی برقرار کنند.

قرار است طرح “مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا” و توصیه‌های “دردسرساز” و “نگران‌کننده” رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس در کمیسیون امنیت ملی به بحث و مشورت گذاشته شود.

طی جمعه پذشته تنش بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها در بین المقدس تشدید شده است. این تنشها به قطع روابط دیپلماتیک بین این دو شده است.
برخی از صاحب نظران مسائل سیاسی خاورمیانه، از این اقدامات ایران تحت عنوان “صدور تنشها به خارج” نام می برند.
هلمت معروفی، فعال سیاسی کورد طی مطلبی، قبلا در این زمینه هشدار داده و نوشته است: “جمهوری اسلامی بدینگونه در نظر دارد تا با ایجاد دردسرها و تخریبهایی برای کشورهای مخالف از جمله اسرائیل و دیگر کشورهایی که با اسرائیل سر مدارا دارند، احتمال حمله نظامی به ایران را کاهش دهد، حمله ای که احتمال آن اکنون از پشت پرده ها درآمده و بر روی میز چندین کشور هم پیمان قرار گرفته است که می بایست پس از روشنتر شدن وضعیت سوریه چشم به راه آن بود. اما طی این مدت احتمال دارد جمهوی اسلامی موج جدیدی از تخریبها را در چندین کشور به راه بیندازد. کشورهایی که در صورت عدم هوشیاریشان به سرنوشت یمن دجار خواهند شد. کشوری که اکنون حدود ۵۰۰ هزار نفر ان در اثر جنگ به وبا دچار شده اند.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)