روژی کورد: به گزارش خبرگزاری موج، براساس اعلام تعدادی از منابع خبری در وزارت امور خارجه کاردار کویت در تهران عصر روز پنچشنبه به وزارت امور خارجه احضار شده است و مراتب اعتراض ایران در ارتباط با تصمیم اخیر دولت کویت در مورد کاهش تعداد دیپلمات‌های ایران در این کشور به وی اعلام شده است.

این اقدام جمهوری اسلامی در پی ان صورت گرفته است که روز پنچشنبه وزارت خارجه کویت، علیرضا عنایتی سفیر ایران را فراخواند تا موضوع کاهش تعداد دیپلمات های ایرانی در این کشور را به وی به صورت رسمی اعلام کند.

به دستور مقامات کویتی دفتر رایزن فرهنگی و دفتر وابسته نظامی ایران در این کشور بسته خواهد شد و کویت از سفارت ایران خواسته که تعداد کارمندانش را از ۱۹ نفر به چهار نفر کاهش دهد و دیپلمات‌های ایرانی در طی ۴۸ روز می‌باید ایران را ترک کنند.

شیخ محمد المبارک الصباح،‌ وزیر موقت اطلاعات کویت، ، مروز پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶ شمسی، اعلام کرد که این کشور «اقدامات نامشخصی» را در مناسبات دیپلماتیک خود با تهران انجام خواهد داد.

این اظهارات پس از انتشار خبر بسته شدن تعدادی از دفاتر نمایندگی ایران در کویت، طرح شده است.

کویت دلیل این اقدام را پرونده «گروه العبدلی» اعلام و جمهوری اسلامی ایران را به ارتباط با این گروه متهم کرده است.

پیشتر شبکه خبری «اسکای نیوز» و شبکه عربی زبان «العالم»، وابسته به رادیو وتلویزیون دولتی ایران، گزارش داده بودند که دولت کویت از تهران خواسته است که تعداد دیپلمات‌های خود در این کشور را از ۱۹ تن به ۴ تن کاهش دهد.

شیخ محمد المبارک الصباح،‌ وزیر موقت اطلاعات کویت، با اشاره به حکم سال گذشته یک دادگاه این کشور افزود که دولت کویت تصمیم گرفته است تا اقداماتی را در قبال جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.

از دیگر سو، به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام کویتی که خواست نامش فاش نشود، گفت که این کشور ۱۵ دیپلمات ایرانی را اخراج کرده است.

وی افزود که کویت سه دفتر نظامی، فرهنگی و تجاری ایران در این کشور را تعطیل کرده است.

بنا بر گزارش رویترز، کویت همچنین دفتر رایزن فرهنگی و دفتر وابسته نظامی ایران را تعطیل کرده و به دیپلمات‌های ایرانی ۴۵ روز فرصت داده است تا خان این کشور را ترک کنند.

روزنامه کویتی «السیاسه»، روز دوشنبه ۲۶ تیر، به نقل از مقام‌های بلندپایه امنیتی کویت، بر داد که ۱۴ شهروند شیعه کویتی که محکوم به تشکیل گروهی مرتبط با تهران شده‌اند، با فرار از کشورشان از طریق دریا به ایران گریخته‌اند.

این روزنامه کویتی نوشته است: “این افراد «ساعاتی» پس از آن‌که دیوان عالی کویت آنها را به اتهام «برنامه‌ریزی برای حمله» علیه حکومت سنی‌مذهب کویت به حبس‌های درازمدت محکوم کرد، موفق به فرار شدند و با قایق‌های پرسرعت به ایران رفتند.”

مقام های ایرانی نیز تاکنون واکنشی به گزارش روزنامه السیاسه نشان نداده اند.

دیوان عالی کویت ماه گذشته ۲۱ نفر را به اتهام «تشکیل یک هسته مرتبط با ایران» به زندان و یکی از آنها را به حبس ابد محکوم کرده بود اما شماری از این افراد که اکنون به ایران گریخته‌اند، تا پیش از اعلام محکومیت‌شان در ماه گذشته در بازداشت به‌سر نمی‌بردند.

حسن عبدالهادی، یکی از افراد این گروه که برای او حبس ابد اعلام شده، همچنین به اتهام عضویت در حزب‌الله لبنان از سال ۱۹۹۶ و قاچاق مقادیر زیادی از سلاح و مواد منفجره از ایران به کویت مجرم شناخته شده است.

یکی از این متهمان ایرانی این پرونده که از او به عنوان عبدالرضا حیدر نام برده شده، اکنون فراری است و ماه ژانویه سال گذشته در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود.

دادگاه بدوی کویت این ایرانی را به ارتباط با سپاه پاسداران و جذب شیعیان کویتی و تسهیل سفر آنها به لبنان برای همکاری با حزب‌الله متهم کرده است.

در اردیبهشت‌ماه ۹۴ نیز میثم امرودی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، هنگام خروج از کویت دستگیر و پس از یک روز آزاد شد.

جمهوری اسلامیف قبلا وجود هرگونه رابطه بین ایران و این گروه را رد کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com