روژی کورد: پس از بروز اختلافات بیشتر بین فلسطین و اسرائیل که دور جدیدی از این تنشها از روز جمعه گذشته شروع شده است، تیراندازی در سفارت اسرائیل در امان، پایتخت اردن، دو کشه و دو مجروح برجای گذاشت.

برخی از صاحبنظران سیاسی کورد، قبلا و با تاکید بر سخنان علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و نیز رویه این کشور در حین بروز مشکلات و صدور مشکلات به خارج از ایران، نسبت به شروع دور جدیدی از آشوب سازی از سوی ایران، هشدار داده بودند.

در واپسین ساعات یکشنبه ول مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، سفارت اسرائیل در امان صحنه یک تیراندازی مرگبار شد. پلیس اردن اعلام کرده که تیراندازی پس از ورود دو تن از کارکنان یک شرکت مبلمان به ساختمان سفارت اسرائیل روی داد. هر دو مقتول اردنی هستند و یکی از آنها پزشک است. دو نفر نیز مجروح شده‌اند که یکی از آنها اسرائیلی است و حالش نامساعد گزارش شده است.

به گزارش یک منبع آگاه امنیتی در یک حادثه تیراندازی در سفارت اسرائیل در امان، پایتخت اردن، دو شهروند اردنی کشته شده و دو اسرائیلی زخمی شده است.

دو اردنی کارمند یک شرکت تولید مبلمان بودند و به گفته پلیس پیش از تیراندازی وارد سفارت شده بودند.

تاکنون جزییات این رویداد هنوز روشن نیست. مقامات اردنی کلیه مسیرهای منتهی به محله اعیان‌نشین ربیعه را مسدود و واحدهای ضد ترور به محل اعزام کرده‌اند.

قرار است شورای امنیت روز دوشنبه ۲ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، جلسه‌ای ویژه تشکیل دهد تا راهکاری برای منازعه کنونی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها بیابد. خشونت‌های اخیر، جدی‌ترین موج کشمکش در دو سال گذشته در مناطق اشغالی به شمار می‌روند. این نشست به درخواست سوئد، فرانسه و مصر صورت می‌گیرد. وزیر خارجه سوئد گفته که مذاکره، کاهش نزاع و بحث بر سر وضعیت اماکن مقدس، ضرورت تام دارد.

نماز جمعه اخیر در بیت‌المقدس (اورشلیم) و کرانه‌ی باختری رود اردن خونین بود و دست‌کم سه کشته و حدود ۴۰۰ زخمی برجای گذاشت.

در ادامه ناآرامیهای امروز جمعه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، محمود عباس، روابطش با اسرائیل را قطع کرد.

به گفته‌ی مقامات فلسطینی یک جوان ۱۷ ساله فلسطینی در محله‌ی “التور” در شرق اورشلیم و یک جوان ۱۸ ساله فلسطینی دیگر در محله‌ی “راس ال‌عمود” در نزدیکی بخش قدیمی این شهر به ضرب گلوله کشته شده‌اند. نفر سومی هم کشته شده که هنوز مشخصات او روشن نیست.

پلیس اسرائیل اعلام کرده بود که افراد زیر ۵۰ سال حق ورود به مسحد الاقصی در اورشلیم را ندارند.

آنچه باعث این ناآرامی‌های خونین شده، منازعه بر سر اقدام اسرائیل در تعبیه‌ی دستگاه‌های فلزیاب در ورودی‌ها به منطقه‌ی قدیمی اورشلیم و مسجد‌الاقصی است.

فلسطینیان با نصب دستگاه‌های فلزیاب در ورودی‌ها به حرم شریف مخالف‌اند و آن را تلاش تازه‌ای از سوی اسرائیل برای افزایش کنترل خود بر اماکن مقدس می‌دانند. اما مقامات اسرائیل تاکید می‌کنند که این اقدام برای جلوگیری از ورود سلاح به این منطقه است و آنان قصد ندارند وضعیت موجود را تغییر دهند.

روز جمعه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، سه مهاجم در حمله به بخش قدیمی بیت‌المقدس (اورشلیم) دو مأمور پلیس اسرائیلی را کشتند.

این سه مهاجم مسلح، سپس از سوی پلیس اسرائیل هدف قرار گرفته و کشته شده اند.

جمهوری اسلامی تاکنون در بخشی از کشورها از جمله کشمیر هندوستان؛ تلاشهایی را برای ایجاد اختلاف و تفرقه شروع نموده است که حسب نظر صاحبنظران سیاسی، بر اثر ایجاد رابطه قوی از سوی هندوستان با اسرائیل، این اقدام از سوی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com