روژی کورد: امروز دوشنبه ۲ مردادماه ۱۳۹۶ شمسی، محاکمه ۱۷ تن از اعضای تحریریه روزنامه «جمهوریت» ترکیه، از جمله سردبیر آن، در استانبول آغاز شد، محاکمه ای که انتظار می شود تا روز سه شنبه ۳ مرداد ادامه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این روزنامه نگاران به «همکاری با سازمان های تروریستی از جمله شبه نظامیان کرد، یک گروه ماوراء چپ و شبکه فتح الله گولن» متهم شده اند.

وبسایت فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران نیز اعلام کرده است که این اتهامات با استناد به گزارش ها و توئیت های این روزنامه نگاران صادر شده اند.

بر اساس گزارش برخی از خبرگزاریها، دادستان ها برای هر یک از این روزنامه نگاران،‌۴۳ سال زندان درخواست کرده اند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه نگاران همراه با فدراسیون اروپایی روزنامه‌نگاران همراه با دو تشکل روزنامه نگاران ترکیه، این اتهامات را «بی‌پایه» ارزیابی کرده اند.

همزمان با این دادگاه، صدها تن از معترضین در بیرون از دادگاه جمع شده و شعار داده اند “روزنامه نگاری جرم نیست”.

در این ارتباط، رئیس فدراسیون اروپایی روزنامه‌نگاران به نمایندگی این فدراسیون و نیز فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در دادگاه حاضر خواهد شد تا «نظارت مستقیمی بر جلسات دادگاه و روند انجام آن داشته باشد و ابراز هبستگی این نهادها را با روزنامه‌نگاران نشان دهد».

به نوشته فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، اوزگی یورتاس، دبیرکل یکی از تشکل های روزنامه نگاران ترکیه (دیسک بسیم ایس) با انتقاد از برگزاری دادگاه ۱۷ روزنامه نگار جمهوریت گفت که «امروز، آزادی مطبوعات در معرض تهدید بزرگی قرار گرفته است».

وی خواستار آزادی روزنامه نگاران زندانی در ترکیه شد و اشاره کرد که آزادی بیان و مطبوعات جزو اصول دموکراسی است.

یورتاس افزود: «تا زمانی که روزنامه نگاران بیگناه آزاد نشوند، نمی توانیم ادعا کنیم که در یک کشور دموکراتیک زندگی می کنیم».

به نوشته فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، از زمان کودتای نافرجام ترکیه در سال گذشته تاکنون رسانه های بسیاری تعطیل و ۱۶۵ روزنامه نگار زندانی شده اند.

اردوغان در جشن سالروز کودتای ترکیه، به طرفداران خود مژده اشد مجازات را برای مخالفین و دستگیر شدگان، وعده داده است.

اردوغان گفته بود که این افراد باید گردن زده شوند. وی همچنین بار دیگر وعده بازگرداندن اعدام به قانون ترکیه را دوباره کرد.

پس از انکه در شامگاه ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ گروهی از نظامیان کوشیدند دولت اردوغان را سرنگون کنند. آنها خیابان‌ها و پل‌های مهم استانبول را اشغال، ساختمان پارلمان و اطراف کاخ ریاست جمهوری را در آنکارا بمباران کردند.

دولت اردوغان همچنان به دستگیری، زندانی نمودن و برکنار نمودن نیروها در پلیس، ارتش و اموزش و پرورش این کشور ادامه می دهد. روندی که گمان می رود تا یکسان سازی کامل این نیروها و جایگزین کردنشان با نیروهای وفادار و قسم خورده به اردوغان ادامه یابد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که در سالروز کودتای نافرجام سال گذشته، ۷ هزار نفر دیگر از نیروهای پلیس، ارتش، و کارکنان دولت را از کار برکنار کرده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است با فرمانی که جمعه صادر شد ۷۵۶۳ نفر اخراج و ۳۵۰ بازنشسته ارتش هم خلع درجه شده‌اند.

اخراج این ۷ هزار تن در حالی صورت می گیرد که طی یک سال گذشته نزدیک به ۵۰ هزار نفر دستگیر و در حدود ۱۰۰ هزار نفر از مشاغل خود اخراج شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داده است که اخراج این ۷ هزار تن شب ۲۳ تیرماه که فردای آن یعنی ه روز ۲۴ تیرماه (۱۵ ژوئیه) که روز «دموکراسی و اتحاد» نام‌گذاری شده است و تعطیلی رسمی اعلام شده است، رخ داده است.

طی این روز، دولت ترکیه، شکست کودتا را جشن می گیرد.

دولت رجب طیب اردوغان، فتح‌الله گولن، روحانی ناراضی مقیم آمریکا را پشت پرده کودتای سال گذشته می‌داند اما گولن بار دیگر روز جمعه هرگونه دخالت در این کودتا را رد کرد.

بینالی یلدریم، نخست‌وزیر ترکیه، در سالگرد کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد وضعیت فوق‌العاده در این کشور را برای ۳ ماه دیگر تمدید کند.

وضعیت فوق‌العاده در ترکیه که پس از کودتای نافرجام سال گذشته وضع شد، دست حکومت را برای اعمال قدرت باز می‌گذارد.

تمدید این وضعیت به معنای افزایش بازداشتها و دستگیری و اخراجها در ترکیه می باشد.

در ادامه دستگیریهای دسته جمعی و خودسرانه در ترکیه که پس از کودتای نافرجام سال گذشته شروع شده است، مقامات این کشور حکم بازداشت ۱۰۵ نفر را صادر کردند که در میان بازداشتی‌ها کارکنان سابق شورای پژوهش و سازمان مخابرات ترکیه نیز به چشم می‌خورند.

تاکنون ۵۲ نفر از این افراد در نقاط مختلف کشور دستگیر شده‌اند. آنها متهم هستند که به لحاظ فناوری از کودتای نافرجام پشتیبانی کرده‌اند.

از سوی دیگر بر اساس گزارش آژانس خبری دوغان ترکیه، ۴۲ کارمند دو دانشگاه شهر استانبول ترکیه به اتهام همکاری با جنبش فتح‌الله گولن بازداشت شدند. ۱۹ پرفسور دانشکده پزشکی دانشگاه مدنیت و همچنین کورای کالیسکان، استاد دانشگاه بغازیچی استانبول، در میان دستگیرشدگان هستند.

این دستگیریها در حالی صورت می گیرد که امروز سه شنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۶ شمسی، اولین سالگرد کودتای نافرجام ترکیه می باشد.

این دستگیریها چهار روز قبل انجام شده است.

یک روز پیش از این نیز ۷۲ نفر از کارکنان دانشگاه‌های ترکیه بازداشت شدند. دستگیرشدگان متهم هستند که از شبکه اجتماعی (Messenger-Dienst ByLock) در انجام برنامه‌ریزی کودتا و ارتباط با یکدیگر استفاده کرده‌اند.

حکم بازداشت این افراد زمانی صادر می‌شود که مراسم سالگرد کودتای نافرجام به مدت یک هفته در مناطق مختلف این کشور آغاز شده است.

فتح‌الله گولن از سال ۱۹۹۹ در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. این واعظ تبعیدی اتهاماتی را که متوجه او می‌شود، بارها رد کرده است.

بعد از کودتا ۵۰ هزار نفر به اتهام دست داشتن در کودتا دستگیر و حدود ۱۰۰ هزار کارمند نیز اخراج شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com