روژی کورد: در واکنش به درخواست امریکا در رابطه با آزادسازی بدون قید و شرط شهرنندان امرکایی محبوس در ایران، مقامات جمهوری اسلامی نیز درخواست آزادی کسانی را که به اتهام همکاری با جمهوری اسلامی و به درخواست امریکا، بازداشت شده اند را می نمایند.

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوع قضائیه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه دوم مرداد در «جلسه مسئولان عالی قضایی»، از ایالات متحده خواست تا ایرانیان زندانی در آمریکا و همچنین میلیاردها دلار از دارایی‌های ایران را آزاد کند.

وی در واکنش به درخواست امریکا از ایران در این رابطه گفته است: “ایران طبق قوانین خود «دو تابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسد و با کسانی که تابعیت ایرانی دارند مانند همه ایرانیان رفتار می‌شود”.

او در پاسخ به بیانیه اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از واشینگتن خواست تا ‌«هرچه سریع‌تر زندانیان ایرانی» را که به گفته او، «برخلاف همه قوانین، عرف­‌ها و حقوق بین­‌الملل در زندان‌های مخوف آمریکا گرفتار هستند» آزاد کند.

صادق لاریجانی افزوده است: «علاوه بر این، اموال ایران که به بهانه­‌های واهی نظیر وقوع اقدامات تروریستی در کشوری دیگر که هیچ ارتباطی به ایران نداشته، به شکل یک راهزنی و دزدی آشکار توقیف شده است، باید فوراً آزاد شود و کشور ما به این اموال دسترسی یابد».

پیشتر نیز سخنگو و معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درخواست مشابهی درباره آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا مطرح کرده بودند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز ۳۰ تیرماه به ایران هشدار داد در صورتی که شهروندان آمریکایی زندانی در این کشور را آزاد نکند، با پیامدهای جدی و تازه‌ای مواجه خواهد شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده است: دونالد ترامپ و دولت او تلاش‌های خود را برای بازگرداندن و آزادی تمامی شهروندان آمریکایی که به صورت ناعادلانه در سراسر جهان زندانی هستند، تشدید کرده است.

در جلسه کمیسیون مشترک آمریکا و ایران که روز سه‌شنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۶ شمسی در وین برگزار شد، پیرامون بررسی تعهدات برخاسته از توافق هسته‌ای، آمریکا از مسئولان ایران خواسته است تا موجبات آزادی سریع این افراد را فراهم آورد.

دولت آمریکا نسبت به سلامت و سرنوشت سیامک و باقر نمازی و همچنین مامور پیشین اف‌بی‌آی، رابرت لوینسون ابراز نگرانی کرده است.

مارک تونر، سخنگوی دولت آمریکا گفته است که آمریکا از همه توان خود برای آزادی رابرت لوینسون بهره خواهد گرفت.

رابرت لوینسون مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که برای انجام یک ماموریت بدون مجوز از سوی سازمان سیا عازم ایران شده بود، ده سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد و پس از آن از سرنوشت او اطلاع دقیقی وجود ندارد.

ایران مدعی است که اطلاعی از سرنوشت رابرت لوینسون ندارد. حال آنکه خانواده او مدعی هستند که لوینسون در دست سپاه گرفتار است. ماه گذشته، خانواده لوینسون از حکومت ایران به اتهام گروگانگیری و شکنجه او، شکایت کرده بودند.

سخنگوی دولت آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران برای آزادی لوینسون قول همکاری داده است و حال باید به این تعهد پایبند باشد. حسین سبحانی‌نیا، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اخیرا گفته بود که ایران از منظر “انسانی” برای یافتن لوینسون با مقامات آمریکا همکاری خواهد کرد.

سیامک نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی، در ماه اکتبر ۲۰۱۵ (مهر ماه ۱۳۹۴) توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران بازداشت شد. او برای دیدار با خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود.

سیامک نمازی و پدرش محمدباقر نمازی و نزار زکا به عنوان “محکومان امنیتی” هر کدام به ده سال زندان محکوم شده‌اند. جرم آنان “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” عنوان شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com