روژی کورد: هرچند تهدیدات گسترده و جدی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا علیه ایران در دوره تبلیغات انتخاباتی، تاکنون شکل عملی بخود نگرفته است و تنها در قالب تهدید اقی مانده است، دونالد ترامپ اینبار در رابطه با پیامدهای آزاد نکردن امریکائی ها، به ایران هشدار داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌‌ای که روز جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ شمسی از سوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا در واشنگتن منتشر شد از ایران خواسته است تا همه زندانی‌های آمریکایی که در ایران زندانی‌اند را آزاد کند.

در این بیانیه آمده است، در صورت آزاد نکردن اتباع آمریکایی که به صورت ناعادلانه در این کشور زندانی‌اند ایران با “پیامدهای تازه و جدی” مواجه خواهد شد.

وی از ایران خواسته تا رابرت لوینسون، مأمور سابق اف‌بی‌آی و سیامک نمازی و پدرش را به امریکا بازگرداند.

این تهدیدهای تنها یک روز قبل از آن منتشر شده است که جمهوری اسلامی از افتتاح یک خط تولید جدید موشکی خبر داده است.

ایران و امریکا تاکنون نشستها و مذاکرات فروانی در رابطه با آزادکردن شهروندان امریکایی در ایران داشته اند اما جمهوری اسلامی تاکنون نه تنها در این رابطه اقدام نکرده است بلکه اقدام به دستگیریهای بیشتری نیز کرده است.

قبلا خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ شمسی، به نقل از مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از مذاکره مستقیم با طرف ایرانی در حاشیه نشست برجام در وین، خبر داده بود. دولت ترامپ اعلام کرده بود که این مذاکره دربارهٔ آزاد شدن شهروندان زندانی امریکایی در ایران و به طور مستقیم انجام شده است.

در جلسه کمیسیون مشترک آمریکا و ایران نیز که روز سه‌شنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۶ شمسی در وین برگزار شد، پیرامون بررسی تعهدات برخاسته از توافق هسته‌ای، آمریکا از مسئولان ایران خواسته است تا موجبات آزادی سریع این افراد را فراهم آورد.

رابرت لوینسون مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که برای انجام یک ماموریت بدون مجوز از سوی سازمان سیا عازم ایران شده بود، ده سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد و پس از آن از سرنوشت او اطلاع دقیقی وجود ندارد.

ایران مدعی است که اطلاعی از سرنوشت رابرت لوینسون ندارد. حال آنکه خانواده او مدعی هستند که لوینسون در دست سپاه گرفتار است. ماه گذشته، خانواده لوینسون از حکومت ایران به اتهام گروگانگیری و شکنجه او، شکایت کرده بودند.

سخنگوی دولت آمریکا گفت که جمهوری اسلامی ایران برای آزادی لوینسون قول همکاری داده است و حال باید به این تعهد پایبند باشد. حسین سبحانی‌نیا، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اخیرا گفته بود که ایران از منظر “انسانی” برای یافتن لوینسون با مقامات آمریکا همکاری خواهد کرد.

سیامک نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی، در ماه اکتبر ۲۰۱۵ (مهر ماه ۱۳۹۴) توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران بازداشت شد. او برای دیدار با خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود.

سیامک نمازی و پدرش محمدباقر نمازی و نزار زکا به عنوان “محکومان امنیتی” هر کدام به ده سال زندان محکوم شده‌اند. جرم آنان “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” عنوان شده است.

یک شهروند دیگر آمریکایی که در ایران زندانی است نزار زکا، نام دارد. او لبنانی‌تبار و کارشناس بین‌المللی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که از سال ۱۳۹۴ در ایران در بازداشت به سر می‌برد. او توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به اتهام “جاسوسی” به ۱۰ سال زندان و پرداخت بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شده است.

هفته گذشته ۲۵ تیرماه نیز سخنگوی قوه قضایه ایران اعلام کرد که یک شهروند آمریکایی‌ چینی‌تبار به نام ژیائو وانگ به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. او از یک سال پیش در بازداشت به‌سر می‌برد. مقام‌های امنیتی-قضایی ایران او را متهم می‌کنند که مشغول “جمع‌آوری اسناد” در ایران با هدایت مستقیم آمریکا بوده است.

معاون محمدجواد ظریف روز شنبه، ۳۱ تیرماه، خبر داد که در دیداری دوجانبه با هیئت آمریکایی در شهر وین، هیئت ایرانی به بازداشت اخیر چند شهروند ایران «به درخواست آمریکایی‌ها» اعتراض کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از عباس عراقچی، معاون ظریف، این شهروندان ایران «به جرم واهی همچون دور زدن تحریم‌ها» دستگیر شده‌اند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، بدون اشاره به این خبر از ایالات متحده خواست که «ایرانیان تازه دستگیرشده» را آزاد کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)