روژی کورد: احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، روز جمعه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی، گفته است، می‌بایست به کسانی که به فرمان آیت‌الله روح‌الله خمینی هزاران نفر از زندانیان سیاسی را در سال ۱۳۶۷ اعدام کردند، مدال داد.

اعضای اصلی تصمیم گیرنده اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در دیدار با آیت الله منتظری عبارتند بودند از ابراهیم رئیسی، مصطفی پورمحمدی، حسینعلی نیری و مرتضی اشراقی.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احمد خاتمی در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه تهران به موضوع اعدام‌ها در سال ۱۳۶۷ پرداخته و گفته است: «برخورد با اینها و کندن کلک منافقین از کشور از اقدامات صالح و ارزشمند امام راحل و همه کسانی بود که به فرمان امام عمل کردند باید به آنان مدال داد نه اینکه در سایت‌ها جای شهید و جلاد را عوض کنند.»

موضوع اعدام زندانیان طی سال ۱۳۶۷ پس از انتشار یک فایل صوتی از آیت الله منتظری، به یکی از بحث های داغ در ایران و قعالین سیاسی ایرانی در خارج بدل شده است. اعدامهایی که بیشترین اعدام شدگان عضو سازمان مجاهدین خلق، از بازوهای اصلی جمهوری اسلامی در سالهای اولیه انقلاب بودند.

شمار زیادی از زندانیان سیاسی در ایران طی ماه‌های مرداد و شهریور سال ۱۳۶۷ در زندان‌های ایران اعدام شدند. آیت‌الله منتظری در خاطرات خود، شمار این اعدام‌ها را ۲۸۰۰ تا ۳۸۰۰ نفر برآورد کرده است. مدافعان حقوق بشری این رقم را نزدیک به پنج هزار نفر اعلام کرده‌اند.

از آیت الله منتظری، فایل دیگری اما به صورت دست نوشته نیز افشا شده است که طی آن به اعدام دختران خردسال در زندان اشاره می کند.

در بخشی از این دست نوشته آمده است: ” اوضاع جاری زندان اوین و بسیاری از زندانهای شهرستانها از قبیل اعدامهای بی رویه و احیانا بدون حکم قضات شرع یا بدون اطلاع آنها و گاهی برغم مخالفت با آنها و ناهماهنگی بین دادگاهها و احکام صادره و تاثیر جوها و احساسات و عصبانیتها در احکام صادره و حتی اعدام دختران سیزده چهارده ساله بصرف تندزبانی بدون اینکه سلاح در دست گرفته یا در تظاهرات شرکت کرده باشند کاملا ناراحت کننده و وحشتناک است.”

احمد خاتمی در بخش دیگری از خطبه نماز جمعه خود به فعالیت‌های اخیر سازمان مجاهدین خلق در فرانسه اشاره کرده و گفته است: «متاسفانه فرانسه با استفاده از این مهره‌های سوخته» نشان داد که در عرصه سیاسی عقب مانده است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه از اینکه دولت فرانسه به سازمان مجاهدین خلق اجازه برگزاری همایش داد، انتقاد کرده و گفته است، نفس اجازه دادن به برگزاری همایش برای سازمان مجاهدین خلق حمایت عملی از تروریسم است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه تصریح کرده است: با این حال برخی در داخل و در سایت‌هایشان جای شهید و جلاد را عوض می‌کنند.

احمد خاتمی به طور مشخص نگفته است که کدام سایت ها دست به چنین اقدامی زده‌اند. اما اخیرا به دلیل حضور ابراهیم رییسی از اعضای هیات مرگ به عنوان نامزد اصلی اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری اخیر باردیگر موضوع اعدام‌های دهه ۱۳۶۰ در بحث های انتخاباتی مطرح شد.

حسن روحانی در ۱۸ اردیبهشت، گفته بود: «مردم ایران اعلام می‌کنند آنهایی که در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند را قبول ندارند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)