روژی کورد: پس از ۳۸ سال اعدامهای متعدد متهمان و مجرمین جرائم مرتبط با مواد مخدر، حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران گفته پیشنهاد توزیع مواد مخدر دولتی با هدف انقطاع رابطه معتادان و قاچاق‌چیان به تصویب نهایی رسیده و تمامی مراجع تصمیم‌گیرنده با این پیشنهاد موافقت کرده‌اند.

بر ابن اساس مقرر شده که دولت مواد مخدر رقیق در اختیار معتادان قرار دهد تا آنها بتوانند به‌تدریج ترک کنند و از طریق مجاری رسمی نیاز خود را برطرف کنند.

این طرح در زمان شاه نیز به اجرا درامده بود اما با شروع حکومت جمهوری اسلامی، از اجرای آن ممانعت به عمل آورد.

نوروزی در پاسخ به سوالی درباره این‌که دولت قرار است چه نوع مواد مخدری در اختیار معتادان قرار دهد، گفته که این مواد مخدر شامل‌‌ متادون و موادی رقیق‌تر از مواد مخدر پیشین است و اختیار تصمیم‌گیری درباره آن نیز برعهده آیین‌نامه‌ای است که قرار است توسط وزارت دادگستری و سازمان مبارزه با مواد مخدر به‌صورت مشترک تهیه شود و پس از تصویب هیات وزیران امکان اجرایی شدن خواهد یافت.

تاکنون مشخص نیست در صورت تصویب نهایی این طرح، اجرای ان از چه زمانی شروع خواهد شد و این مواد در چه مکانهایی عرضه خواهد شد.

همچنین مشخص نشده است که نحوده برخورد با متخلفین، با تصویب این طرح، چگونه خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره اینکه آیا جایگزینی برای مواد مخدر صنعتی در این پیشنهاد درنظر گرفته شده است، گفت: «تصمیم‌گیری در این مورد نیز در‌‌ همان آیین‌نامه اجرایی انجام خواهد شد و هدف ما این است که رابطه معتادان و قاچاق‌چیان را منقطع کنیم.»

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر کوردستان، طی مدت تیرماه ۱۳۹۶ شمسی و با احتمال تغییر قانون در این رابطه، تاکنون ۱۰ تن از شهروندان کورد به ویژه در زندان ارومیه اعدام شده اند.

این افزایش شمار اعدامها در این رابطه در بلوچستان نیز به وقوع پیوسته است و چندین تن از شهروندان بلوچ اعدام شده اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)