عبدالرضا کاهانی که در حال حاضر دو فیلمش «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» و «وقت داریم حالا؟» توقیف شده‌اند با انتشار یادداشتی از سیاست‌های وزارت ارشاد و «کارگردانان سانسورچی» به شدت انتقاد کرده است.

این فیلم‌ساز اعتراف کرده که «فیلم‌ساز مورد علاقه مدیران نیست و نباید هم باشد» و نوشته شخصیت‌های «ارادتمند نازنین، بهاره، تینا» آدم‌های اطراف ما هستند که اصرار به حذف و ندیدنشان داریم. چه قدر درباره مادران معصوم و پدران موجه فیلم بسازیم؟ بس نیست؟ چه قدر در مورد فرزندان‌مان به تماشاگر واقعی دروغ بگوییم؟ این همه پنهان کاری به چه کار ما می‌آید؟»

او درباره توقیف فیلم «وقت داریم حالا؟» هم نوشته «نزدیک به چهار سال از ساخت این فیلم می‌گذرد و چند مدیر سینمایی عوض شده اما هنوز جواب روشنی به من داده نشده است. شما لابد دوست دارید واقعیت‌ها را ببینید و به روی خودتان نیاورید. نتیجه‌اش هم بشود جامعه متظاهرانه با رفتارهای متظاهرانه. من اما سعی می‌کنم با مردم صادق باشم حتی اگر دوستم نداشته باشند. من وظیفه دارم مردم و حال فعلی آن‌ها را درک کنم و نمی‌توانم به سیاست‌های عقب مانده و قوانین کهنه آفرین بگویم.»

کاهانی در ادامه این یادداشت نوشته: « شما (سانسورچی‌ها) می‌توانید و قدرتش را هم دارید که فیلم را به بایگانی بسپارید اما نمی‌توانید من را به دروغگویی متهم کنید. می‌توانید فیلم را از لیست تولیدات سالانه سینمای ایران حذف کنید اما نمی‌توانید منکر هستی فیلم شوید. می‌توانید با زور و تهدید نمایش‌های فستیوالی و خارجی فیلم را مانند چند فیلم دیگرم ممنوع اعلام کنید اما نمی‌توانید ثابت کنید فیلم فقط برای خارجی‌ها ساخته شده است.»

 

او در برابر این اتهام که فیلمش را «حکم حکومتی» ساخته شده است، نوشته: «چرا حکم را نشان نمی‌دهید؟ چون ایمان دارید واژه حکومتی برازنده کارگردان‌های سانسورچی است. کارگردان‌هایی که روز به روز به تعدادشان اضافه می‌شود و البته آن‌ها هم مدلی جدید از بشرند. مدلی که هم سانسور می‌کند و هم ادعا دارد از سانسور متنفر است. هم فیلم دولتی می‌سازد و هم داعیه استقلال دارد. هم جایزه می‌خواهد و هم از جایزه بدش می‌آید.»

در حال حاضر فیلم‌های «خیابان‌های آرام» کمال تبریزی، «زمهریر» علی رویین‌تن، «عصبانی نیستم» رضا درمیشیان، «آشغال‌های دوست‌داشتنی» محسن امیریوسفی، «پارادیس» علی عطشانی، «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» و «وقت داریم حالا» عبدالرضا کاهانی، «خانه پدری» و «کاناپه» کیانوش عیاری، «گزارش یک جشن» ابراهیم حاتمی‌کیا، «خرس» خسرو معصومی، «خانه دختر» شهرام شاه‌حسینی فیلم‌هایند که در توقیف به سر می‌برند. وزیر ارشاد بارها اعلام کرده فیلم توقیفی در وزارت ارشاد وجود ندارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)